nyjono

Při jak těžkém nákladu v autě je už potřeba upravit sklon světel? Odhadem.

A měníte ho?
Inspirují mě auta, která potkávám a světla mi svítí do očí, ale měně než dálková.
Dík.

Nejlepší odpověď
gecco

Záleží na autě a uložení nákladu…
Poslední dobou jezdím autem, které nejenže si naklápí světla podle aktuálního naložení samo, dokonce i samo přepíná dálkové a potkávačky (podle vyhodnocení okolního provozu)..
Pohoda…
😉
To „méně, než dálková“ – to bude případ LED, laser nebo bixenonů aut z několika málo posledních let…
😉
___
Na Š105 stačilo do kufru naložit (vyložit) cca 30–50 kilo – a už to bez manuálního přepnutí ´nešlo´…

Další odpovědi
dubraro

Není to o váze nákladu, ale o předozadním náklonu vozidla, který se musí kompenzovat nastavením světlometů. Záleží na autě a na způsobu, jak je naložené. Například Roomster N1 s vyjmutými zadními sedadly a naložený převážně mezi nápravami nepotřeboval žádnou úpravu nastavení. Fabia Combi s velkým převisem za zadní nápravou – už 30 kg v kufru je na nastavení světlometů znát.

Dochy

Záleží v jakém autě. Když jedu v noci v P-partneru, tak změna v jedné osobě na zadních sedadlech znamená přenastavení světel tak abych já rozumně viděl a nesvítil jiným autům do oken.

Válek Petr

Ano, sklon světel při plně naloženém autě měním – obvykle mne probliknou, že je oslním.

Jiří Bohumil

Jednoznačně záleží na typu auta a jeho vybavení. Při tvrdším pérování a menším zavazadlovém prostoru to nebývá kritické. Při měkčím pérování (třeba většina Škodovek) už stačí osazení 2 osob na zadních sedadlech a v zavazadlovém prostoru 50 kg a je nutno sklon nastavovat. A je nutno přiměřeně klopit tak, aby tlumená svítila (pokud se nemýlím-viz vyhláška) cca 30m před vozidlo.

Dochy

Gecco. Ono i normální žárovky, pokud je někdo dá vysoko, tak nablízko maj hodně podobnej efekt jako dálková světla. V noci mám kolikrát problém i s pitomcema co jedou za mnou, nejsou schopni si světla srovnat, nalepěj se mi za zadek a vykukujou, jestli by třeba nemohli předjíždět. A že já kvůli nim musím zpomalit protože mně oslňujou přes boční zrcátko jim nedojde…

gecco

Jasně – pražit do očí (zrcátek) umí někteří umělci i mlhovkama…
😉
Já reagoval na to „méně, než dálková“ – a ta světla, která zmiňuju, ´skoro´ oslňují, ale neoslňují opravdu.
___
Takové „umělce“ – to auto umožňuje šlápnout na brzdu, aniž přeruší přívod paliva – takže takovejm prostě rožnu brzdovky, ale nezpomalím…
😉