Avatar uživatele
Natty

Přesný význam slova „pelešivý?“

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, briketka10, gagaga před 3870 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Pelešivý = válející se v pelechu. V jakém pelechu – viz níže.

Pelech = 1. místo zvěře upravené k přespávání n. přebývání. 2. Expr. zanedbané, špatné obydlí. 3. skrýše, úkryt nekalých živlů. 4. místo, odkud se šíří něco nedobrého.

PSJC
Doplňuji:
Ještě jsem se podívala do slovníku na význam slovesa pelešiti (se), které má stejný základ jako pelech, pelešivý i pelešící (se)..

Doplňuji tedy i význam i zvratného slovesa.,

Je významový rozdíl mezi pelešivý a pelešící (se) = koncovka -cí má význam účelový a má se uživat jen o prostředcích, předmětech nikoliv o lidech. Takže jde o chybné užití tohoto tvaru. Je vidět, že čeština se vyvíjí i v této oblasti.

Pelešivý – je to ten, kdo se peleší, má náchylnost k pelešení, využívá pelech – dějový význam.

Pelešiti:

  1. míti pelech někde.
  2. expresívně. bydliti, tábořiti, skrývati se
  3. vulgárně. roztahovati se, váleti se v pelechu
  4. pelešiti se (s kým) vulgárně. pohlavně obcovati, souložiti.

Upravil/a: annas

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos, vagra Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
briketka10

líný, válející se věčně na kanapi,
nic nedělající človíček tyranosaurus
nicnedělaulus :D

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
www

Sice samotné slovo vyjadřuje toho, kdo se válí či povaluje v pelechu, ale aby se dal přesně objasnit význam, je potřeba znát další souvislosti.
Př.: pelešivá žena=nevěrná žena, pelešivý kocour=líný kocour ap.
Sice je to možná jen krajové, ale existuje.
Názor

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?beer Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

popelit se (slepice), válet se, vyvalovat se, roztahovat se, souložit, smilnit..
..hele, dr.zientax, kdo koho teď napodobuje?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Nejblíže je www, nesouvisí s pelechem, ale výrazem „pelešit se“ (ve smyslu smilnit, či přesnějšímu „kurvit se“).
Jedná se o hovorový a historický výraz odpovídající zhruba dnešní formulaci promiskuitní (střídající partnery, sexuálně nevázaný, – příklady z literatury – „pelešivá děvka“, „pelešivý večer“ – v odkazu Žena-in apod.).

http://tvujslov­nik.cz/synony­ma/pelesit-se
http://zena-in.cz/clanek/staci-zavrtet-prdelkou/kate­gorie/laska-a-vztahy/rubrika/vzta­hy-a-sex?autor=19549
(Ostatní zdejší umělé konstrukce jen napovídají o neznalosti reálného života a skutečné obecné češtiny mezi lidmi, podobně jako chybné výklady „Já jsem vosk?“, „bramborová medaile“ a řada dalších obskurních úletů).

Zdroj: http://synony­mus.cz/pelesit-se/

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?briketka10 Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
led

zientek,uziva­tel/profil/41806
nemáte pravdu
Najpresnejšie odpovedala annas, uviedla nielen gramatický význam, ale aj jeho prenesený význam a synonymum. Treba čítať celú odpoveď.
Nestačí si pozrieť len titulky, autora, treba aj čítať, vnímať a pochopiť.

před 3866 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Je ubohé, když se zientek zaměřil jen na vulgární výraz, navíc nespisovný. Vysvětluje, i když nezná etymologii, proto neví, že napřed musel být pelech, potom se někdo v něm mohl válet (byl pelšivý). Nerozlišuje mezi hovorovou a psanou češtinou, mezi vulgarismy atd.

Z odppvědi je vidět,, že naši přední jazykovědci jsou břídilové, když vytvářejí umělé konstrukce a když je musí poučit jeden uživatel z Odpovědí.

Stejně tak Matice slovenská vykládá bludy.

Kam jsem došli, kdo to ví … 🙂

před 3866 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gagaga

:))

před 3866 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
briketka10

zjentku,

tys tomu nasadil korunu 😁

před 3869 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

led má pravdu, já nejsem já ,),),) ..myslím, že je to ta samá bukvice, co tady uráží mým nickem slušné poradce. Myslím, že je to ten bývalý (a podle všeho velký srab) axl.
Taky se kdysi bolak ptal, proč bukvice. Na vysvětlenou:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Buk­vice

před 3866 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gagaga

:))

před 3866 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gagaga

ja bych si typla , ze ten zintek je Dr. :)
vlastne netypuji, vim to :)
on uz jeho vsemi nicky jen nedobodovava, on uz vsemi i odpovida :o)
radsi to poslu adminkum..oni vidi ty jeho vsechny nicky z jeho adresy .. , ale sikanu tu snad uz nikdo podporovat nebude ..
jak se to rika ? tak dlouho se chodi se dzbanem .. :)

  • iv-

a kdyztak at mi sem Dr. zientek hodi vsechny moje (a jeho ) profily :)
diky

před 3866 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

zientek nie je zjentek. má „i“ miesto „j“
Je to podvodník falošne zneužívajúci grafickú podobu zjentkovho mena. člen od 5/2013 so zakrytým profilom, prečo asi? Čestný človek sa nemusí schovávať. O tomto type podvodov sme sa tu už viackrát zmienili.

před 3866 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

zientek uzivatel/profil/41806 člen od 5/2013
zjentek uzivatel/profil/38969 člen od 2/2013

před 3866 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek