JamesCZ

Lze přerušit studium v posledním ročníku a jít studovat dálkově jiný obor? Jak dálkové studium funguje?

Dobrý den,
jsem ve 4. ročníku strojírenství. Bohužel i když je to zvláštní odejít z posledního roku studia, tak jsem si uvědomil, že tuhle školu nebudu využívat, jelikož tento obor por mě není. ( Jen tak pro představu učitel, co tam učil 32 let, mi řekl, že za tu dobu, co učí nepoznal tak nešikovného žáka :D ) A rozhodl jsem se, že to přeruším a budu studovat dálkově hotelovku,je to možné? A může mi někdo vysvětlit jak dálkově funguje. Vím, že bych tam jednou za čas přišel… Potom na zkoušky… A je podmínka mít zaměstnání? Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Chcete studium přerušit, nebo je ukončit?

Podle vašeho doplnění to vypadá, že chce studium ukončit a přejít na jinou školu.

Napíšete řediteli školy písemnou žádost o ukončení studia. Pokud ještě nejste zletilý, je třeba, aby žádost podepsali i rodiče.

Podívejte se do odkazu. Jste žákem ZŠ, takže se dovíte, jak tzv. kombinované studium funguje.

Al zeptejte se na příslušné škole, zda vám uznají některé předměty, případně, zda je možné přejít do vyššího ročníku, ale to byste musel složit rozdílové zkoušky.

https://www.ssgh­.cz/obor/hotel­nictvi-dalkove-studium/

Oprava – nikoliv žákem ZŠ, ale SŠ, přepsala jsem se.

Další odpovědi
ivzez

Rodiče Vás živili po předchozí tři roky a teď byste si chtěl
„přípravu na budoucí povolání takhle prodloužit?

Já bych poradila školu dokončit a složit maturitu.
Téměř nikoho nebude zajímat, v jakém oboru máte maturitu,
zaměstnavatele a další školy bude zajímat jen to, že ji máte.

Pokud byste potom chtěl změnit obor, můžete zvolit nástavbu,
vyšší střední školu (VOŠ) nebo bakalářské studium na VŠ.
(S maturitou z kterékoliv SŠ se lze přihlásit na kteroukoliv VŠ.)

Dálkové studium může být u každé školy organizováno
trochu jinak, na to byste se musel zeptat na konkrétní škole.
V podstatě byste se ale musel všechno naučit sám.

Zaměstnání podmínkou není, ale pravděpodobně byste si musel
sám hradit zdravotní pojištění (letos je to 1.803 Kč měsíčně).

Podle mne je rozumnější dokončit stávající školu a změnu oboru
řešit vyšším typem studia, případně přestupem na jinou SŠ.

Při přestupu byste se musel napřed obrátit na ředitele zvolené SŠ,
písemně jej požádat o přestup a pokud ředitel žádost schválí, postupovat podle jeho pokynů.

Při přestupu by Vám nová škola měla uznat minimálně
všeobecně vzdělávací předměty.

Přestup je možný i do vyššího (většinou do 2. nebo 3. ročníku, ředitelé neradi povolují přestup do závěrečného ročníku). Přestupem byste asi ztratil méně času.

ivzez

Annas,
tazatel je v maturitním ročníku strojírenské SŠ.

annas

Já vím,. Překvapilo mě to, že školu nechce dokončit. ale těžko říct,, zda by složil maturitní zkoušku.

Znám z vlastní zkušenosti, že někteří nesložili maturitu ani při druhém opravném termínu.

Je pravda, že „deváťáci“ mají někdy velké oči, dostanou se na školu, o niž třeba není tak velký zájem, učivo nezvládnou, nebo nechtějí zvládnou a snaží se odejít jinam.

Jenže škola dostávala peníze podle počtu žáků, zaslechcla jsem v TEV, že se to má změnit na dotace podle počtu hodin.. Větší možnost dělení.

Je hodně těch, kteří mají nedostatečné atd. Zajímalo by, mě, zda někteří z podobných tauatelů jinou školu ukončili.

JamesCZ

Annas, přesně na tu školu, co jste mi posílala odkaz, tak tam bych chtěl jít :D

JamesCZ

Ono hlavně deváťáci vůbec nevědí, co mají v životě dělat, když jim to nikdo neukáže. Nám furt cpali řemeslo. A co má člověk dělat, když je neschopný jak turecká šafle? Pravděpodobně přeruším z psychických problémů. Trpím paranoiou a chronickou úzkostí, zkuste si tím chodit do školy, je to zábavička.

Ohledně mých rodičů, co mě živili. Práci budu mít, protože školné stojí 15 tisíc. A pro mě je tisíckrát lepší být na dálkovém, než chodit každý den do školy a přemýšlet během cesty nad sebevraždou. A to každý den :) Ale samozřejmě kdybych byl normální, tak to dokončím, o tom žádná. Nikdo nemohl vědět před třemi lety, že se mi změní život :)

ivzez

Jamesi, škoda, že jste zdravotní problémy (nemusel jste podrobně) neuvedl přímo v otázce. Pak by moje odpověď vypydala trochu jinak*).

Bez zmínky o problémech na mne otázka působila jako snaha o prodloužení období bez práce (slyšel nebo četl jste někdy o „věčných studentech“?

*) Možnosti po maturitě bych ve své odpovědi uvedla i tak, ale byla bych si odpustila ten úvod.
____

Zkuste se na té škole zeptat na možnost přestupu. Kdyby Vám uznali aspoň některé předměty, zkrátil byste studium nejméně o rok (a zaplatil méně na školném i zdravotním pojištění).

Pokud budete mít při dálkovém studiu zaměstnání, bude za Vás zdravotní pojištění odvádět zaměstnavatel (část – 4,5 % Vám strhne ze mzdy, zbytek doplatí on).

Ještě se zeptám:
Myslíte, že pokud je pro Vás problém chodit denně do školy, zvládnete chodit do zaměstnání? (Nerejpu, zajímá mne, na co se cítíte.)

JamesCZ

Nic se neděje. Měl jsem to tam napsat.
Na Váš dotaz.
Ano o tom jsem přemýšlel. Tohle právě musím probrat. Škola je větší zodpovědnost, tudíž se na mě vyvíjí tlak a nezvládám to. Tím se nechci určitě obhajovat. Protože tam venku mnohem lidí víc trpí, než já, ale prostě asi jsem moc slabý a všechny věci v mé hlavě se jen zhoršují, když na to myslím. Práce aspoň na mě působí víc pohodlně. Nevím proč tomu tak je. Každopádně musím to samozřejmě podrobně probrat s tátou a mámou. A děkuji Vám i Všem za pomoc.

ivzez

Teď se Vám zdá, že škola představuje větší odpovědnost, ale podle mne je to naopak. Zaměstnanec zaměstnavateli odpovídá za škodu, kterou mu způsobí např. z nedbalosti. Pokud by šlo o škodu způsobenou úmyslně nebo pod vlivem alkoholu, návykových látek nebo některých léků, odpovídal by v plné výši. Jinak „jenom“ do výše 4,5násobku průměrného výdělku.

Tím Vás nemíním strašit. Jen chci napsat, že ve škole lze dostat nedostatečnou, případně kázeňský postih. V zaměstnání už pochybení může stát nemálo peněz.

(Ráda bych, abyste měl představu, „do čeho byste šel“.)

Dochy

Zaměstnanec možná má větší zodpovědnost, ale ve škole, alespoň podle mých zkušeností, bývá často větší „tlak“ na člověka i v případě že jsou vztahy jinak dobré. Mnoho zaměstnání, pokud jsou v pohodě vztahy, je v tomhle směru klidnějších. Šéf řekne udělej tohle, udělej tamto, uděláš tohle i tamto a je klid… Ve škole je to douč se ten Dějepis, Fyziku, Češtinu, zítra budeme psát diktát, připravte se, udělějte ty referáty z laborek, spousta věcí kvůli kterým má člověk hlavu v pejru víceméně pořád. Samozřejmě záleží na konkrétní škole i na konkrétním zaměstnání.

A co se přestupů týče: Také bude záležet jak kde, ale vím že pár lidí co mělo velké problémy na střední škole, vůbec to nevypadalo že to daj, se přehlásili na učňák, kde, co se prospěchu týče se stali hvězdami. Opět zdůrazňuju, že chápu že jde o nějakou konkrétní zkušenost, která nemusí fungovat jinde.

ivzez

Máte pravdu, v různých školách i firmách to může být různé.

Já ten přestup radím hlavně pro usnadnění. Pokud škola umožní přestup (a u soukromé školy podle mne šance je) a uzná aspoň první ročník nebo i jen některé předměty, bude to pro tazatele lehčí.

ivzez

V odpovědi máte překlep → „Jste žákem ZŠ…“

Také by mne zajímalo, jestli dřívější tazatelé
školy dokončili, případně jaké asi procento…

ivzez

Bylo určeno Annas.

JamesCZ

Já vím, že jste určitě překvapen. Ale není to tím, že bych se na to vykašlal. Jak jsem psal výše. Trpím určitými psychickými nemoci, který mají zárodek, který nejde změnit, narozdíl od depresích, který se dají léčit tohle nejde. A já už prostě nemůžu tam ani dojít. Nedokážu. A proto volím dálkové studium. Věřte opravdu bych to rád dokončil už jen kvůli rodičům, ale prostě to nejde. Takže tohle pro mě bude lepší.

ivzez

A co byste řekl IVP? Individuální vzdělávací plán „funguje“ hodně podobně jako dálkové studium. Tzn., že byste od školy dostával podklady, měl byste možnost konzultací s vyučujícími, studoval byste sám a vždy se jen nechal přezkoušet.

Má-li žák zdravotní problémy, mělo by mu vedení školy IVP povolit. (Žádost se podává písemně vedení školy.)

O další možnosti píšu proto, že pokud byste takto zvládl dokončit poslední rok, neprodlužoval byste si dobu vzdělání, která pro Vás je obtížná.

ivzez

Přeji Vám, abyste se na nové škole cítil lépe a zvládl ji.

Ale zkuste to aspoň tou formou přestupu → pokud Vám uznají češtinu, matematiku apod., bude to pro Vás snazší.

annas

JamesCZ

Jak píše ivzez, pokud byste napsal o zdravotních problémech, také bych zřejmě reagovala jinak.

Ale přeji vám, ať novou školu zvládnete a cítíte se líp.