Avatar uživatele
led

Prekáža vám, že sem píšem slovensky a česky, alebo trváte na tom, aby som sem písala len česky?

O čo ide… Pôvodne som sem písala česky. Na žiadosť viacerých užívateľov (v diskusiach) som začala písať slovensky a češtinu používala občas.
Teraz sa opäť objavili užívatelia, ktorým slovenčina zjavne prekáža, čo dávajú pomerne výrazne najavo.

Preto sa pýtam, prekáža vám slovenčina na tejto stránke a mám preto písať česky?

Dodatok:
Ďakujem tým, čo odpovedali.

Upravil/a: led

Zajímavá 12Pro koho je otázka zajímavá? annas, vagra, iceT, johana 56, fcoop, briketka10, paul1, zjentek, marci1, jirka F, Kepler, aliendrone před 1690 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Nie, neprekáža mi slovenčina:

Rozumím dobře slovensky jako česky. Problém s tím má možná jen mladší generace. Na druhé straně Andrejko se dodnes česky nenaučil a vy česky umíte stejně dobře jako slovensky. Budiž vám to ke cti.

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
marci1

iná odpoveď:

Píšte ako chcete a ako Vám to vyhovuje. Mám rada napríklad reláciu ČT1 „Objektív“, ktorý komentuje aj Anetta Kubalová, Slovenka. Slovenčina je krásna, mäkká reč a vzhľadom na to, že mám mj. aj slovenských príbuzných, mám ju rada. 🙂

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
iceT

Nie, neprekáža mi slovenčina:

Nie, neprekáža.

Mám dojem, že na tuto otázku jsem Ti již jednou před x lety odpovídala. Hele, já Jsem Češka, ale od základky jsem četla i knihy ve slovenštině, když v knihovně nebyly v českém jazyce, a díky tomu slovensky rozumím docela dobře. Občas prehovorím po slovensky a lidé se mě ptají, jestli jsem teda Češka nebo Slovenka.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

Nie, neprekáža mi slovenčina:

Jestli někomu vadí slovenština, je to xenofobní buran, jehož kydy bych si rozhodně nebral k srdci a hodil je za hlavu. Dnešní mládež údajně často slovenštině sice skutečně nerozumí, to ale v době Google Translatoru není vůbec problém.
Sice v kodexu píšou něco o otázkách „v cizím jazyce“, ale nemyslím si, že je pro Čechy slovenština „cizí jazyk“ v pravém slova smyslu. (Koneckonců jednou jsem tu odpovídal cizince na otázku v angličtině a to nikomu nevadilo, zajímavé).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Nie, neprekáža mi slovenčina:

Nepřekáží mi slovenština, je to krásná řeč (v ústech žen, u chlapů je to o DOST slabší ;) :D), klidně pište dál, ono se to hodí. Doba, kdy jsem uměl celkem dobře slovensky (tehdy bylo ještě běžné dvojjazyčné vysílání) je už dávno ffčudu a opakování je matka moudrosti se říká. Dnes už jsem na tom tak špatně, že některým obratům (zvláště východňárům) ani nerozumím, tak proto.

BTW – KDO je tak smělý, že by měl připomínky k bytosti, jejíž jedno vtělení byla grófnő Erzsébet Báthory? ;) :D :D

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?briketka10 Nahlásit

Avatar uživatele
briketka10

iná odpoveď:

Nevadí mi. Někdo tady nepíše ani dobře česky.
Vaše odpovědi ať jsou v jakémkoliv jazyce jsou
slušné, chytré a navíc i vtipné 😁

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dudu

Nie, neprekáža mi slovenčina:

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

iná odpoveď:

Mohla jsem zvolit dvojku, ale zdá se mi „slabá“.

Ráda potkávám slovenštinu, ale dnes už k tomu nemám tolik příležitostí.
Takže mi nejen nevadí, že píšete slovensky, ale vítám to.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
JájsemRaibek

Nie, neprekáža mi slovenčina:

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Thogy

Nie, neprekáža mi slovenčina:

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kryšpín

iná odpoveď:

Pokud to nebude rusky nebo anglicky tak je to jedno.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Arne1

Nie, neprekáža mi slovenčina:

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jirka F

Nie, neprekáža mi slovenčina:

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lucan

Nie, neprekáža mi slovenčina:

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
paul1

iná odpoveď:

Jako Moravákovi mi to vyhovuje tak, i tak a klidně můžete psát i československy 🙂

Upravil/a: paul1

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mc Merkurion

Nie, neprekáža mi slovenčina:

  • 1) slovenština se mi líbí a je to připomínka mládí a slovenských pondělků v tv …
  • 2) jestliže se tde hojně vyskytujou engliš slova, termíny a jiné výrazivo, nevidím důvod, proč by zde neměla být slovenština …

… kritizovat může pouze ten, jenž používá výhradně češtinu … a jestli nerozumí slovenštině (???), tak ať se ji naučí, mně se taky nikdo neptá, jestli umim anglicky !!!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

iná odpoveď:

Piš tak, jak umíš, klidně maluj obrázky místo slov a některá slova vypisuj. To záleží na tobě, co se ptáš někoho a čekáš od něj souhlas. To je stejné, jako by ses zeptala, zda máš psát na modrém nebo zeleném papíře, typu písma a podobně.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
metro

Nie, neprekáža mi slovenčina:

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
df

iná odpoveď:

Spíš je zvláštní jednou česky, podruhé slovensky

Upravil/a: df

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

iná odpoveď:

V anketě chybí možnost: „Pište si na českým webu třeba maďarsky, když vás to baví. Tady nenaděláme nic, jelikož zdejší kodex toto nijak neřeší.“

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
nyjono

iná odpoveď:

Nevadí mi, jednoduše je většinou nečtu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Nie, neprekáža mi slovenčina:

Česky nebo slovensky, to je fuk. Jen když je to alespoň trochu gramaticky správně a s tím myslím potíže nemáte. Pak už záleží jen na obsahu a s tím myslím u Vás problém také není 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

iná odpoveď:

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
kefud

Ano, jenom česky, protože:

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
HZK

Nie, neprekáža mi slovenčina:

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Porkman

Nie, neprekáža mi slovenčina:

Pôvodom som Slovák

Upravil/a: Porkman

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Led,

už jsem v minulosti odpovídala, že jsem milovala slovenské televizní pondělky. Ty patřily přenosům divadelních představení z divadel na Slovensku.

V současnosti občas sleduji i slovenskou televizi.

Kromě toho mám blízké příbuzné na Slovensku.

Tudíž nevadí, že své příspěvky píšete krásnou slovenštinou.

--
Vždy se na obou stranách najde někdo, kdo má připomínky. Neplatí obecně.

před 1693 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Také jsem měla moc ráda slovenské televizní
pondělky, ráda na ně vzpomínám.
Škoda, že už se slovenštinou nesetkáváme tak často.

před 1693 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

ivzez,

dokonce si vzpomínám, že jsme s kolegyní psaly do divadla herečce M. iKráľovičové a poděkovaly jí za její vynikající ztvárnění jedné postavy.

Bohužel název představení jsem už zapomněla.

Paní herečka nám odpověděla. Byl to milý a krásný dopis. Dlouho jsem ho měla schovaný, ale při stěhování, nebo úklidu po povodni, jsem o něj přišla.

před 1693 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Mária Kráľovičová 🙂 nespyšnela, nechytila móresy nadčloveka ani ako veľká herečka. Ostala navždy tou ľudovou záhoráckou dievčinou z malej dedinky Čáry neďaleko Kútov..

před 1692 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

I když už je to dávno, uvědomuji si, že náš dopis jí potěšil, že si opravdu nehrála na primadonu. To se dalo vycítit z jejích slov.

Nečekaly jsem, že nám odpoví, proto nás její odpověď potěšila.

Škoda, že jsem o dopis přišla. Ale i vzpomínky jsou rájem …

před 1692 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Ztráty takového dopisu by mi bylo líto…

před 1693 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Led,

už jsem v minulosti odpovídala, že jsem milovala slovenské televizní pondělky. Ty patřily přenosům divadelních představení z divadel na Slovensku.

V současnosti občas sleduji i slovenskou televizi.

Kromě toho mám blízké příbuzné na Slovensku.

Tudíž nevadí, že své příspěvky píšete krásnou slovenštinou.

--
Vždy se na obou stranách najde někdo, kdo má připomínky. Neplatí obecně.

před 1693 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Letošní dovolenou jsem strávil na Slovensku a ke konci týdenního pobytu jsem se občas přistihl, že mluvím slovensky. Ta řeč je jaksi nakažlivá a libozvučná. Počítám, že na koncí druhého týdne bych slovensky i přemýšlel…:-))

před 1693 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

icet, ano, podobný problém sa tu podobne, ako prílivy a odlivy užívateľskej vlny, už viackrát opakoval, nielen v mojom prípade.
Jediný, kto ma priamo požiadal o češtinu, bol legenda českého internetu Michal Kolesa. Jemu som potom odpovedala na „plavecké otázky“, aj v pošte sme komunikovali len v češtine.

před 1693 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

df,
česky píšem, keď nechcem, aby došlo k omylu, alebo v prípade konkrétneho uživateľa, ktorý, pokiaľ viem, slovenčine nerozumie. Čeština je štátny jazyk, ale slovenčina má v ČR zvláštne postavenie, možno ju používať aj pri oficiálnych príležitostiach, na rozdiel od ostatných cudzích jazykov.

před 1693 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Nejsem si jista, ale myslím, že to platí i naopak, že čeština
má na Slovensku podobné postavení jako slovenština v ČR.

Nebo se mýlím?

před 1693 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Nie, nemýlite sa

před 1693 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
elkon

Z různých reakcí ze slovenské strany, jsme pro Slováky jen „Čehůni“, kteří je „brali na hůl“.

před 1693 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

@Elkon

Z nenávistných reakcí některých jednotlivců podle mne nelze usuzovat na názor většiny národa.

Já jsem se Slováky vždycky vycházela dobře, měla jsem je ráda a s tímtéž jsem se setkávala z jejich strany.

před 1693 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
elkon

Já mám zkušenosti opačné (a nebyli to jednotlivci) a proto … dál se vyjadřovat nebudu. Jen tolik, chtěli se odtrhnout, dobře, ale proč se nám sem najednou tedy zase vnucují?

před 1690 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Je to zovšeobecnenie len časti.
To je, akoby ste podľa pár listnatých stromov hodnotili smrekový les. Podľa niekoľkých výškových domov a dvoch námestí by ste dedinu považovali za mesto.

před 1693 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

led>>> Marnost nad marnost – jestli doufáte, že někoho seriózně přesvědčíte o tom, že nejste ďábelskou zhoubou a prokletím (dobrých) mužů, tak si prokazujete medvědí službu!

Právě ta nerozhodnost ve volbě jazyka je jak všichni dobře víme pouhou slabě maskovanou snahou o zakrytí faktu, že Vaší mateřštinou je PEKELŠTINA, konkrétně démonické nářečí užívané v okolí brány pekelné! ;) :D :D

před 1692 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

aliendrone, veď z vás sa stáva „človek“ spamätajte sa.
Pekelština, máte pravdu, vy skoročlovek, veď tou sa, podľa niektorých závistlivcov, hovorí od Ašu po Čiernu na Tisou. Len požiadajte niekde v Franko-Anglosaskom území, aby vyslovili „ř“, alebo „ô“, prípadne skúsili povedať mäkké spoluhlásky. Dolámu si jazyk.

před 1692 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

led>>> Vaše Excelence, já se jen snažil zachránit situaci. Podívejte těch pozitivních ohlasů, KAŽDÝ se pekla – potažmo Vás BOJÍ (a možnost, že byste psala odpovědi MAĎARSKY visí ve vzduchu, jak Damoklův meč)! ;) :D :D

před 1692 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek