damaskus

Mohu si ponechat kauci jako smluvní pokutu za předčasné ukončení nájmu, mám-li to podepsané ve smlouvě o pronájmu bytu?

Dne 1. 10. 2016 jsem pronajal byt na jeden rok a přijal kauci ve výši jednoho nájemného. K 1. 1. 2017 mně dal nájemník písemnou výpověď. Můj dotaz se týká toho, zda si mohu ponechat kauci jako smluvní pokutu za předčasné ukončení nájmu. Ve smlouvě o pronájmu bytu to mám podepsané.

Odpovědi
Smlouvyzdarm

Dobrý den,
současná právní úprava Vám umožňuje mít ve smlouvě jen takové sankce, které zná a připouští zákon. Smluvní pokuta za předčasné ukončení nájmu tam určitě není. Otázkou je také co je vlastně ve smlouvě – zda je možno vůbec smlouvu vypovědět před uplynutím doby nájmu.
Jarda

Kepler

Obvykle se předem zaplacená kauce používá jako pojistka proti neplacení nájmu, a to ve výši několikanásobného měsíčního nájmu. Teprve až tato kauce je vyčerpaná, může nájemník dostat výpověď. Jestli to máš v nájemní smlouvě takto podepsané, není jisté, že je to právně korektní. Obvykle to nájemce zpochybní jako zmatečnou smlouvu. Vlastní zkušenost z obou stran. Co není podepsané u právníka, je na h…

ivzez

Obávám se, že ujednání o „smluvní pokutě“
v nájemní smlouvě je neplatné.
Doporučuji NOZ (momentálně jej nemám po ruce).