Avatar uživatele
Nick42364

Prát bílé prádlo zvlášť nebo s barevným?

Dobrý den je lepší prát všechno barevné ( bílé, barevné, šedé,atd. ) dohromady a max jednou za rok koupit bělící prášek a vyprat? Nebo je lepší vždy rozdělovat na bílé a barevné ? Nikdy jsem neodděloval ani polyesterové oblečení ani cokoliv jiného peru vždy pouze s univerzálními pracími prostředky. Nikdy jsem neměl problém se zapranými nebo jakkoliv zašedlým oblečením. Vždy peru na program smíšené prádlo a 40 °C.

Zajímavá 0 před 24 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Dochy

Při nízkých teplotách je to většinou skoro jedno. A pak je otázka jaké prádlo. U tílka je mi to skoro fuk, ale mám ve skříni asi 5 růžových košil (bývali bílé, k obleku), které mi kdysi vyprala manželka (já ji zas na oplátku vypral svetr na 60 a teď je tak pro děcka). Pokud je nějaký kousek výrazně červený, nebo nový černý, pak to nedávám k prádlu kde by mně změna barvy mohla významně mrzet.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Obecně je doporučováno prát bílé a barevné prádlo zvlášť. Barevné prádlo může bílému předat svůj odstín a naopak, bílé prádlo může vybělit to barevné. Pokud však nikdy nemáte s tímto problém a udržovací štítky na vašem oblečení neříkají něco jiného, pak je pravděpodobně bezpečné pokračovat ve vaší současném režimu praní.

Měli byste však zvážit následující faktory:

  1. Barvu a materiál vašeho oblečení: některé barvy a materiály jsou náchylnější k vyblednutí nebo promáčknutí než jiné. Například červené a modré prádlo je obzvláště náchylné k „pouštění“ barvy.
  2. Typ pracího prostředku, který používáte: některé prací prostředky jsou určeny speciálně pro barevné nebo bílé prádlo a mohou obsahovat bělicí látky nebo jiné složky, které mohou poškodit opačný typ prádla.
  3. Úroveň špíny vašeho prádla: silně znečištěné prádlo může potřebovat intenzivnější praní nebo speciální čisticí prostředky, což by mohlo ovlivnit ostatní prádlo v prádle.
  4. Teplotu praní: vyšší teploty mohou způsobit větší „krvácení“ nebo vyblednutí barvy.

Pokud jste v nedávné době zakoupili nějaké nové barevné oblečení, můžete jej vždy nejprve vyprat samostatně, abyste viděli, jak se barva drží. Pokud se voda zabarví, může to být znak, že byste měli pokračovat v praní tohoto kusu oblečení zvlášť.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Filip84

Já peru zvlášť bílé, zvlášť šedé, zvlášť černé, zvlášť modré, zvlášť červené. Zelená se dá prát s béžovou, žlutá se dá prát s béžovou, či světle zelenou. Peru na 20 – 30°C, přesto peru zvlášť: vím proč! 🙄

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Syd

Prádlo třídím na praní na:

  • světlý (včetně světle až sytě barevných, v tom případě přiložím pro jistotu color catcher). Sytý oblečení (třeba růžový) se mi s tmavým zbarví, proto musím prát se světlým (peru na 40)
  • tmavý (peru na 40)
  • ponožky (peru na 40)
  • cejchy (peru na 60)
  • ručníky, utěrky (peru na 60, při silným znečištění nebo zbarvení na 90, přiložím color catcher (jinak tmavý ručníky zbarvujou bílý)
  • žerzejový prostěradla (peru na 40/60)
  • trenýrky (peru na 40, s předpírkou)

Všechno peru na bavlnu jedním univerzálním práškem. Na bílý jsem si koupila speciálně bělidlo k přidávání do praní, ale vůbec nefungovalo.

Upravil/a: Syd

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
cappuccino

Kazdy ma asi svoji zkusenost s pranim pradla. Pokud ti bile pripada porad bile, tak ho nemusis prat zvlast. Ja ho peru zvlast, protoze chci mit jasne bile!
Cerne a tmave barvy peru zlast, barevne taky zvlast.
Jinak pouzivam pouze praci gel na barevne a na cerne pradlo, peru na 40°C a lozni pradlo a rucniky na 60°C.
Nove barevne pradlo vzdycky vyperu zvlast.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Filip84

Syd: Zkus Pertilex, bělí perfektně, ale musíš prát na 40°C a více.

Běžné prádlo (punčochy, gaťky, trička, košile, kalhoty, sukně, spodnice …) je zbytečný prát na 40°C, bohatě postačuje 30°C, a pokud není zajebaný moc, i 20°C. Prádlo déle vydrží, barvy tolik nevyblednou. Jo, a barevný prádlo per rubem a používej síťky – na punčochy (punčocháče zvlášť každý do jedný síťky!), na rukavice, na gumičky do vlasů, atp. Koupíš bílé a černé.

Mi se normální prací prášky moc neosvědčily – jsou moc agresivní, ono najdi si jejich testy, hlavně do těch levných jsou s to narvat, pomalu, i štěrk, jenom aby to mělo objem. 🤦‍♀️ Používám Náplň dezaktivační automobilové odmořovací soupravy (https://www.army-surplus.cz/napln-dezaktivacni-automobilni-odmorovaci-soupravy-aos-a-r-36-55-csla/): je to, v podstatě, čisté mýdlo, hodně pění, šetří prádlo, vypere všecko, i na 30°C. 😃

Avatar uživatele
Dochy

Jakožto ekzematici jsme po zkušenostech (vyzkoušenej prášek přestal být dostupný a zkoušky ostatních nedopadli moc dobře pro naše jemná pozadí) jsme začali vařit sliz z mýdla, později jsme zakotvili u prášku Jelen.

Nový příspěvek