zjentek

Praskne polévková miska ze skla zn. Simax, ohřívaná i s polévkou na keramické varné desce?

Nejlepší odpověď
Kepler

Neměla by, Simax snese i ohřev přímým plamenem. Za opačný jev – tedy prudké schlazení, ale neručím. Skleněná miska je ale na ohřev nevhodná, protože sklo je špatným vodičem tepla. Jedině tak do MW.

Další odpovědi
Drap

Myslím, že to v pohodě vydrží

Emefej

Laboratorní sklo Simax vydrží ohřev nad plynovým kahanem až do teploty přes 300°C a pak ponoření do ledové vody. Jak je s kvalitou varného (nelaboratorního) skla netuším.

da ny

Na studené, pozvolna zahřívané desce, při ohřevu nepraskne. Je „stavěná“ na 300°C.
Nezkoušela bych položit misku s polévkou, vytaženou z lednice, na rozpálenou
desku/plotýnku ;D
Konzumace z misky nevhodná ;). Horší manipulace. Položit na dřevěné prkénko,
poskládaný ručník (kolegyně v práci, při ohřívání polévky v Simax misce, vložené
do elektrické troubičky).
https://favi.cz/pro­dukty/p/simax-miska-na-peceni-sklenena-19-cm-1-3-l
Mám raději „kastrůlek“, je za co chytit. :D

Hlada

Lisované misky se dají dle výrobce používat jen v troubě nebo mikrovlnce. Mají odolnost jen do 300°C.
Někteří obchodníci ale udávají, že varné sklo lze použít i na elektrickém sporáku, pokud má plotýnka větší průměr, než dno misky.
Vzhledem k nejednotnosti by asi bylo nejlepší i na elektriku použít ocelovou síťku, která se prodává jako rozptylovač plamene. Dřív se používal azbestový kruh.

Zdroj: https://www.ka­valier.cz/simax-kavalier-misa-sh97.html

Hufnágl

Nepraskne, pokud není prudce ochlazována. Nedá se použít na indukci, což je logické a při vaření na plynovém sporáku je dobré mít rozptylovač plamene.

ivzez

Měla by to vydržet.

Dochy

Hlada „Vzhledem k nejednotnosti by asi bylo nejlepší i na elektriku použít ocelovou síťku, která se prodává jako rozptylovač plamene. Dřív se používal azbestový kru“
Tohle bych asi nezkoušel. To podle mně jen způsobí další nerovnoměrnosti v ohřevu.

Zjentek: Dokážu si představit, že to praskat bude, protože se tam těžko zajistí rovnoměrný ohřev. Typicky to na 3 místech bude sedět na plotýnce a zbytek bude ve vzduchu. Nerovnoměrný ohřev – problém. Kdežto plyn je v poho, plamen se rozptýlí pode dnem a relativně rovnoměrně ohřívá celé dno.

Můj názor, nemám zkušenosti
Ale třeba na některých skleněných konvicích uvádí že je lze použít na všech typech vařičů (tedy kromě indukčních)

zjentek

Drape, myslíš? Tak když ty myslíš, tak já to rozhodně zkloušet nebudu! (;

zjentek

Emefej, no jo, ale kolik stupňů je na sklokeramické desce, když jede naplno? (Těď z hlavy neznám výkon té plotýnky a i kdyby jo, o teplotě povrchu při výkonu NAPLNO by mně to stejně nic neřeklo. Ale slyšel jsem, že obyčejné (ani Simax, ani jiné speciální) skleněné nádobí, jako misky, konvičky a podobné, zatímco na plynu NAPLNO bez problémů zvládají, tak na sklokeramice PRÝ zdárně praskají. Tak nevím, ale taktéž se nemůžu zbavit vnitřního dojmu, že žár sklokeramiky je pro skleněné nádobí nebezpečný, zatímco u plynu žádný takový vnitřní pocit nemám. Ale TOHLE VYSVĚTLIT, to fakt nedokážu. (; D; D;
Co myslíš? Co myslíte, kdokoli…

Hlada

Tak jsem změřil teplotu nezatížené plotýnky 1,2 kW. Bezdotykový teploměr do 330°C nestačil. Má víc. Bude tedy záležet na rovinnosti ploch, aby nemohlo dojít k místnímu překročení teploty a nerovnoměrnému ohřevu. Proto doporučuju měkkou podložku.