Porkman

Přáli byste si návrat Habsburků na český trůn?

Monarchou by se stal Karel Habsbursko-Lotrinský.

Nejlepší odpověď
Drap

Jiná odpověď (napište do komentu)

V dnešní době to je už pouze nesmysl a utopie. Přitom vůbec nezáleží na tom, co si kdo z nás přeje.

Další odpovědi
paul1

Spíše ano

Myslím, že jsou mírumilovnější jako autokracie.

Disraeli

Určitě ano

Ano, každá monarchie lepší, než republika a raději Habsurk, než „tohle“ (ČR).

Každopádně obnovení nebo zřízení monarchie by nemuselo znamenat zrovna Karla H-L, ale ani Habsurky. Navíc monarchie má mnoho podob s mnohy systémy o různém uspořádání/or­ganizaci. Nemluvě o samotném Česku a o tom, co přesně za stát (či soustátí) by vlastně vznikl nebo jaká změna nastala.
Každopádně, když jsme u těch Habsurků, tak panovníkem by klidně mohl být některý potomek Františka Ferdinanda d'Este nebo korunního prince Rudolfa. Nejsilnější nárok má samozřejmě Karel, coby vnuk posledeního českého krále Karla. Ale to nemusí znamenat, že by se s obnovením monarchie stal králem on (ale nic proti němu, on je stejně asi nejvhodnější).

Ametyst

Určitě ne

schranka

Spíše ano

U Česka si nejsem zcela jistý (jejich oprávněný nárok nepopírám), ale třeba Rakousku a Maďarsku bych jim přál restaurování monarchie a rád bych to viděl.
V Česku by byl problém, že by nebyli přijati veřejností, z několika důvodů. Názor veřejnosti se dá samozřejmě změnit, ale to by v tomto případě byl běh na dlouhou trať.

Mně monarchie ani Habsburkové nejsou nepříjemní, monarchii vlastně považuji většinou za lepší, než republiku. Ani samotný Karel Habsbursko-Lotrinský mi není odpudivý (nebo jeho zesnulý otec Otto von Habsburg). Problém bych viděl jinde. A to v budoucnosti. Jeho syn (případný následník) Ferdinand je automobilový závodník a to prostě není něco, co bych si spojoval s důstojností monarchy nebo prince. Profese a záliby sice mohou být různé, nemusí to člověka definovat a může být rozumný, ale zkrátka mi to nějak nejde dohromady. Stejně jako Savojští v Itálii. Syn Viktora Emanuela Savojského je herec a producent. Jeho dcera (následnice v pořadí) Vittoria Savojská je modelka. Opět, to není něco, co by mi sedělo s důstojností královské rodiny. Přestože jinak mi nejsou nesympatičtí.
Karel Habsbursko-Lotrinský byl už v Česku několikrát a vypadá růzumně, působí vzdělaně a morálně. Mohl by být dobrým monarchou. Avšak další problém vidím v tom, že ani neumí česky. Já třeba ani netvrdím, že monarcha musí umět všechny jazyky svých národů (když vládne většímu územnímu celku), avšak když umí německy, nebyl by takový problém naučit se zbylé jazyky, kterých není mnoho – jako maďarsky, česky/slovensky, popřípadě srbsky. Nemá zkrátka ani tu snahu nebo dostatečný zájem. Dejme tomu, že nejdůležitější je Rakousko, Maďarsko/Uhry a Česko a jim odpovídající jazyky. Ale kdyby jen jazyky, on se v Česku nijak výrazně neangažuje, nemá tu žádný vliv, žádný význam, nedělá nic záslužného… od pretendenta (nejen jeho) bych čekal větší iniciativu a snahu, aby jeho nároky mohly být uplatněny. A já bych ho podporoval, kdyby tam byla nějaká větší snaha. :)

Monarcha (v existující, nezrušených monarchiích) se musí zasluhovat o svůj úřad, a to už i jako princ-následník. A pretendenti si nemůžou stěžovat, že kdyby byli monarchy a kdyby byla monarchie bylo by to jinak a byli by významní a dělali by to a to (toje totéž jako prázdné předvolební sliby). Monarcha je jen úřad, ale to, co představuje, může existovat i neoficiálně a bez monarchie. Tzn. být vůdcem, vzorem a idolem jako i symblolem, oporou, mít vliv/moc, být nápomocný, vést a organizovat lidi, to nemusí mít oficiální právní podobu v monarchii. Naopak takhle různí zakladatelé dynastií tu monarchii a dynastii založili – že byli panovníky (jednali tak), ještě než se jimi oficiálně stali. Tím chci říct, že nepotřebují korunu a trůn, aby jednali jako panovníci… Pokud by tak skutečně jednali, zasloužili by se o znovunabytí těch ztracených trůnů a ztracené moci. Ale nemají k tomu dostatek schopností, znalostí, snahy, či vůle.

Pokud by to byli praví monarchové (i když nevládnoucí) a ne jen docela bezvýznamní pretendenti, svůj nárok by si dokázali úspěšně obhájit a vybojovat. Protože co je to monarcha, když ne mj. vůdce, velitel, reprezentant, obhájce lidu a spravedlnosti, správce a organizátor. Pokud si neumí sjednat podporu a pořádek, tak jeho nárok (jako pretendenta) zůstane nenaplněný. Nemůže čekat, že to za něj udělá někdo jiný. Úřad mu dá jen formální autoritu, ale bez přirozené a jiné autority mu to bude spíš na nic. Pretendenti by měli mít (vyzařovat) majestát i bez oficiálního titulu a práv.

Kdyby došlo s obnovou monarchie v čele s Habsurky zároveň i s nápravou dynastie, byl bych pro, aby opět byli na českém trůnu. Tím myslím, aby se zajistilo vše potřebné, jako aby se pretendent dovzdělal a byl hoden a stejně i jeho následník, dědic a zároveň by se zavedly různá pravidla výchovy, kodex morálky (pro dynastii) a podobně. Tak jak to v monarchii má být a fungovat. Protože přece jen je monarchie už nějakých 100 let zrušena (a navíc nefungovala nejlíp) a tak byl chod monarchie narušen a i členové dynastie byli z toho automatického procesu mimo. Myslím tím, že už se jim například nedostává dostatečná příprava, výchova a vzdělání. A tak ani nemůžeme některé pretendenty přímo vinit, že nemají dostatečné kvality, kterými by se sami mohli zasadit o obnovu svých monarchií.
Tak nějak to vidím. Takže jsem pro, ale je tu takové větší ALE. Za určitých podmínek a podle konkrétních postupů, kdy by monarchie dostalo správnou formu, organizaci a královští by se stali hodni. Nedá se dát trůn jen tak někomu nepřipravednému. Proto ano restaurování, ale ne jen jako pouhému aktu, musel by to být proces, který by vyžadoval jisté kroky (povinnosti) a nápravy.

Filip84

Jiná odpověď (napište do komentu)

„Monarchou“ by nemohl být Karl von Habsburg-Lotringen, protože o to sám nestojí.

Monarchie buďto je, z boží vůle, tedy indivisibiliter ac inseparabiliter, nebo není. Jestliže je, pak je Karl von Habsburg-Lotringen králem českým, markrabětem moravským a vévodou slezským, ať chce, nebo nechce, a to až do doby, než abdikuje. Jestliže není, no tak nic.

Z právního hlediska je to velice banální: pokud považuješ vznik monarchie za právem, tak monarchie je, protože ona nezná legální způsob, jak přestat být. Pokud nikoli, tak není.

Já nepovažuju monarchii za legální, proto říkám: není.

Tím netvrdím, že monarchie není lepším uspořádáním, než republika. Je. Ale tak nějak si nedokážu představit restauraci Habsburg-Lotringenů ausgerechnet u nás.

Stejně tak silně pochybuju, opravdu silně, že by u nás, a to šlechta, ne populus, akceptovala legalitu Verneuerte Landesordnung. Protože na legalitě Verneuerte Landesordnung stojí a padá to, je-li, příslušný člen rodu, králem českým, markrabětem moravským a vévodou slezským.

V opačném případě se použije zvykové právo a stavy by panovníka musely zvolit.

To není krasobruslení, ano? 😃 A u monarchie je opravdu naprosto a dokonale nepodstatné, co si kdo přeje, nebo nepřeje!

tomasnejedl

Je mi to wurst

Návrat Habsburků na český trůn je záležitostí, která by vyžadovala zásadní ústavní změny a politický konsenzus. V roce 1918 byla monarchie v Československu nahrazena republikou a Habsburkové byli ze země vypovězeni. Po více než sto letech se politické, sociální a kulturní prostředí v České republice výrazně změnilo. Návrat Habsburků na český trůn by tak vyžadoval širokou společenskou debatu a referendové rozhodnutí. Je třeba zvážit různé faktory, jako jsou demokratické zásady, historické události a tradice, stabilita země, rovnost občanů a právo na sebeurčení. Dále by bylo nutné zvážit vlivy, které by toto rozhodnutí mělo na zahraniční vztahy, evropskou integraci a mezinárodní diplomacii. Karel Habsbursko-Lotrinský, jako potenciální monarcha, by musel představit své názory, hodnoty a plány pro Českou republiku. Bylo by důležité zvážit jeho schopnosti, zkušenosti a schopnost vykonávat konstitucionální roli v souladu s moderními demokratickými principy. Vzhledem k politickým a historickým okolnostem je odpověď na otázku o návratu Habsburků na český trůn velmi komplexní a závisí na mnoha faktorech. Každá možnost by vyžadovala důkladné zkoumání, diskuzi a zapojení široké veřejnosti, aby se zajistila nejlepší cesta pro budoucnost České republiky.

cappuccino

Porkman: Zajimave by bylo, jaky postoj by ta monarchie zachovala k EU a naopak??

Porkman

Nezáleží, ale tady se neptám na to, co se nemůže stát, ale jestli si přejete, aby se to stalo.
Myslím, že to, že se Habsburkové znovu chopí moci, není zcela vyloučeno. A tyhle tvoje kecy o utopiích apod. mě začínají iritovat.
Pracuji pro anketní firmu, proto se tady na to všechno ptám.😉

Filip84

To mne těší, že Tě irrituji! 😎 Opravdu: s potěšením! 👌😃

Porkman

Nemyslím tebe, ale Drapa

elkon

Takže si ulehčuješ práci, místo abys otravoval lidi v ulicích, otravuješ zde.

Porkman

Mám to povolený od ředitele