Filipos120

Pracuje elektrotechnik ve výškách ? Jaký je rozdíl mezi obory aplikovaná elektronika a elektrotechnika?

Čau chci se vybírám si obor na VŠ a uvažuji i o technice hlavní co mě zajímá je uvedené už v hl. Otázce popř. Bych se chtěl zeptat jaký obor byste mi z techniky doporučili. Díky moc za každy názor.

Odpovědi
Edison

Já bych volil aplikovanou elektroniku. Ale nevim, jakej je mezi nima rozdíl, bo studijní program, nebo co, jsem nestudoval. Ale tohle by ti asi nejlíp odpověděli na fakultách. Já bych to srovnal asi takhle: Elrektrotechnik buce vymejšlet generátor, elektronik bude vymejšlet měnič pro buzení téhož generátoru. Tak nějak si to asi představuju.

Petr44

Elektrotechnik je dost ale vážně dost široký pojem. Není elektrikář jako elektrikář. Ovšem jedno je jisté, v tomto oboru budeš potřebovat v jakémkoliv odvětví vyhlášku 50 (tedy pro práci na vyhrazeném elektrickém zařízení, dělí se na několik paragrafů a ty určují tvoje oficiální kompetence, když to zjednoduším) a součástí je i výstupní prohlídka u tvého lékaře, který potvrdí že jsi práce na el. zařízení schopný, a zároveň jsi schopný i práce ve výškách. Tj. netrpíš například epilepsií. Podrobnější informace si určitě vyhledej.
Takže v závislosti na odvětví v tomto širokém oboru klidně můžeš a klidně nemusíš ve výškách pracovat, ovšem způsobilost k tomu mít musíš.
Co doporučit je spíše na tobě. Aplikovaná elektronika se zřejmě bude soustředit na praktičtější elektroniku, tj. nebudeš přímo řešit jak na mikroskopické úrovni vytvořit třeba PN přechod. Aplikovaná elektrotechnika se bude dotýkat třeba i elektroenergetiky a distribuce, ale záleží na užším zaměření fakulty. Nejvhodnější bude prostudovat studijní plán.

Dochy

Oba pojmy jsou dost široké. Elektrotechnika je spíše o silovině, elektronika spíše o slaboproudu. Elektrotechnika je o motorech, vedeních, stykačích,… elektronika o … elektronice 😉 polovodiče, plošňáky, integrované obvody,… V obou můžeš a nemusíš pracovat ve výškách, u elektrotechniky je to pravděpodobnější.

Jiří Bohumil

Jak se říká – všechno je relativní. Jako elektrotechnik můžeš, pokud pracuješ jako vývojář, nebo konstruktér, případně projektant, pracovat pěkně v teple. Ovšem jako provozní pracovník, revizní technik, případně i přímo technik montáží, se dostaneš i do situací náročných, tedy i na ty práce ve výškách. Osobně jsem „fungoval“ celou svou odbornou praxi, v tomto oboru, s oběma těmito možnostmi (projektant, konstruktér, revizní technik). Takže i ty práce ve výškách (kdysi vysoké pece železáren Ostrava a Třinec, jeřáby, sloupy vedení, užitkové věže a sila různého druhu a pod.) a to i za jakéhokoliv počasí. Pochopitelně je vše toto náročnější na tělesnou a zdravotní „kondici“.
A celý život stále sledování vývoje a změn techniky, norem, předpisů a stálé opakované přezkušování (vyhl.50/78 Sb., zkoušky rev.techniků, přezkušování IBP, zkoušky projektantů-ČKAIT a pod.)
V případě aplikované elektroniky půjde tedy spíše zřejmě o práce v kanceláři, jako konstruktér, projektant, případně ve výrobě ve fabrice, takže „v terénu“ asi moc ne.
Ovšem, v mém případě je nutno dodat, že ta práce zase nebyla tak jednotvárná a „fádní“, jako, pokud pracuješ pořád v kanceláři.
Takže závěrem můj názor:

  • pokud jsi spíše technický „dobrodruh“, pak klasická silová elektrikařina
  • pokud máš rád klídek, teplo a pohodlí, pak aplikovaná elektronika.

Michálek1245

Dobrý den, práce ve výškách respektive její četnost je závislá od toho, co budete pak dělat a na jaké pozici budete dělat. Pokud vám výšky nedělají dobře, tak si u zaměstnavatele zjistěte, jaká je vlastně náplň práce a na jaké zakázky se specializuje. Jsou elektrikářské firmy, které se specializují přímo na to, že dělají ve výškách. Tak pozor na to. :)

Edison

Jiří se s tím elektronikem taky poněkud mýlí. Není zvláštností, že projektant (čehokoli, včetně tej aplikovanej eletróniky) do terénu prostě MUSÍ. Jde tedy hlavně o to, v jaký průmyslový oblasti pracuje.

Edison

Dochy, viděls někdy nějaký měnič? Třeba v tramvaji? Myslíš, že to je nějaká jemná elektronika? On takovej tranzistor na 1200A není do tišťáku. A při tom je to elektronika jako hrom. 😁 Takže pozor na tohle zjednodušování. A co pak taková lokomotiva. Ta je trakční elektronikou napěchovaná. Od počítačů po měniče na kiloampéry. A všechno to je aplikovaná elektronika. A pak přijde k práci a bude špinavej jak jetel. Mě se ta aplikovaná elektronika fakt líbí. Servisuju to všechno. Jak jsem psal, od počítačů, přes trakční elektroniku, motory, pohony a jejich řízení a regulace, informační systémy, komunikace, vzduchotehniku, hydrauliku, brzdový systémy od mechanických po elektrické… je toho fakt spoooousta. Aplikovaná elektronika je fakt hoooodně široký obor. V průběhu studia se pak student stejně na něco bude muset zaměřit… ale to neznamená, že ostatní nebude pak dělat, nebo studovat. Je to obor velmi komplexní.

Dochy

Souhlas.
Proto tam také píšu „…je spíše…“ 😉

Edison

Právě, že to „spíše“ je velmi relativní…