zenda

Práce a důchod – dovětek

Asi jsme otázku neformulovali přesně. Za to se velice omlouváme.
Víme, že předdůchodce může klidně pracovat na dobu i na smlouvu na dobu neurčitou a mít libovolně vysokou hrubou mzdu.
Nás pouze zajímalo to, zda člověk, který byl v pracovním poměru jako předdůchodce do 31.12.2022 , protože dostal výpověď, může jít od 1.1.2023 na pracovní úřad a pobírat podporu. Otázka se týká pouze pracovního úřadu a podpory, když jste předdůchodce – zda to jde nebo ne.
Děkujeme

Odpovědi
cappuccino

Nejsem odbornik, ale na vyhledavaci jsem nasla tohle.
Pro jistotu bych se zeptala primo na Uradu prace.
https://dumfi­nanci.cz/clan­ky/6826-predduchodce-podpora-v-nezamestnanosti/

Filip84

Nás … zajímalo to, zda člověk, který byl v pracovním poměru … do 31.12.2022 … může jít od 1.1.2023 na pracovní úřad a pobírat podporu, .. zda to jde nebo ne.

  1. Platné právo nezná termín „předdůchodce“ – lege non distinguente nec nostrum est distinguere. Tento termín proto, prosím, nepoužívej. V opačném případě nebudu na další dotazy reagovat.
  2. Podat žádost o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání může jakákoli fysická osoba, která má na území České republiky bydliště (tedy, bez ohledu na státní příslušnost, a bez ohledu na tu skutečnost, má-li na území České republiky trvalý pobyt, či-li nic; bydliště a trvalý pobyt není to samé; § 25 odst.1 in principio zákona o zaměstnanosti), jestliže nejde o osobu subsumovanou pod dikcí ustanovení § 25 odst.1 lit. a) až lit. t) zákona o zaměstnanosti.
  3. Jestliže, tedy, podá žádost o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání osoba subsumovatelná pod dikci ustanovení § 25 odst.1 in principio zákona o zaměstnanosti, zároveň nejde o osobu subsumovatelnou pod dikci ustanovení § 25 odst.1 lit.a) až lit.t) zákona o zaměstnanosti, nebo o osobu subsumovatelnou pod dikci ustanovení § 25 odst.2 zák. o zaměstnanosti, zároveň jestliže taková osoba podá žádost o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání ve smyslu a podle ustanovení § 26 zákona o zaměstnanosti, ve spojení s ustanovením § 44 et sequentia správního řádu, a zároveň taková osoba poskytne Úřadu práce identifikační údaje a souhlas se zpracováním osobních údajů podle ustanovení § 17 odst.2, ve spojení s ustanovením § 25 odst.7 e contrario, zákona o zaměstnanosti, Úřad práce musí takovou osobu zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání dnem podání žádosti o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání, podle zásady enumerativnosti veřejnoprávních pretensí (§ 26 odst.1 věta prvá zákona o zaměstnanosti). Jestliže osoba nesplní, byť i jen jedinou, z výše uvedených obligatorních podmínek pro zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání, v souladu se zásadou enumerativnosti veřejnoprávních pretensí Úřad práce takovou osobu do evidence uchazečů o zaměstnání zařadit nesmí, o čemž vydá rozhodnutí (§ 26 odst.3 zákona o zaměstnanosti), do kterého lze opovědět odvolání a rozhodnutí o odvolání je rozhodnutím subsumovatelným pod dikci ustanovení § 65 soudního řádu správního, eo ipso, rozhodnutím, které podléhá soudnímu přezkumu z petitu žaloby osoby rozhodnutím dotčené. Cokoli jiného, co zde není uvedeno, je právně naprosto a dokonale irrelevantní.
  4. Jestliže Úřad práce zařadí osobu do evidence uchazečů o zaměstnání, může si uchazeč o zaměstnání podat žádost o podporu v nezaměstnanosti (§ 39 odst.1 lit.b) zák.o zaměstna­nosti), Úřad práce dá takové žádosti místo, jestliže uchazeč o zaměstnání splňuje podmínky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti ve smyslu a podle ustanovení § 39 odst.1 lit.a) a lit.c) a odst.2 e contrario zákona o zaměstnanosti. Jestliže je uchazeči přiznána podpora v nezaměstnanosti, vydá o tom Úřad práce oznámení (§ 39a odst.1 zákona o zaměstnanosti), v opačném případě vydá rozhodnutí (§ 39 odst.3 zákona o zaměstnanosti), do kterého lze opovědět odvolání, a které je subsumovatelné pod dikci ustanovení § 65 soudního řádu správního, eo ipso, podléhá soudnímu přezkumu z petitu žaloby účastníka řízení. Cokoli, co zde není uvedeno, je právně irrelevantní.

https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2004-435
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2004-500
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2002-150