annas

Poznáte nářečí?

1.Našy lude teho pana Bezruča ňigdaj ňezastavovali, enem ho pozdravili a šli dalej. Tak se na ňeho zvykli. Najratšy se ten pan Bezruč pomluvili ze strykem Fliksem lebo s četkum Tonkum, jak pasla kravu ve Vrpču.

2. Indová choďili na Vánoce po koledách. Pastíři práskali bičama a trúbili trúbama. Liďi vicházali před dveřa a dávali ím kouáče. To pastíř choďíu a pastířka choďiua s ňím od domu g domu a plnú putnu kouáčů si donésli.

3. Jednó v noce šle dva kloci na rake. V noce raci velizajó na pastvo na loka. Jeden klog mňel mňech a drohé mňel žbán. Chetale rake na lóce. Najednó se ozval z řeke hlas. Kloci dostale strach, zahodile rake a otekle.

Rozumíte všem slovům?
Doplňuji:
Většinou jste se strefili.

V ukázkách jsou zachyceny tři základní typy moravských nářečí.

  1. nářečí lašské (dělí se na skupiny – moravskou, ostravskou a opavskou).
  2. moravskoslovenské (dělí se na podlužské, dolská, kelčská, valašská a kopaničářská nářečí).
  3. hanácká (centrální, západní a jižní hanáčtina)

(Převzato z učebnice „Vývoj českého jazyka a dialektologie“ od kolektivu autorů.)

Já sama mluvím se staršími „domorodci“ hanácky.

Nejtěžší je vyslovit hanácká slova bochte, šeške – široké o a e. Neznalý nářečí neslyší rozdíl ve výslovnosti mezi slovy šil (šil a šel), kde (kdy a kde) právě kvůli širokému hanáckému e).

Nejlepší odpověď
kropitko

Něco málo rozumím,ale když jsem to četla nahlas,tak jsem měla pocit,že si na tom jazyk zlomím.

Další odpovědi
BEAES

Na 100% poznám jenom po hanácky a to je třetí odstavec. Slovům rozumím.

Bumbes

Chvilkama mi to připomíná stařečka z Jeseníka od mojí ženy, občas slyším Krönera (Slovácko sa nesúdi) a taky mi to připomíná jednu dovolenou na Hané…
ale jistý si fakt nejsem.

Odpověď je že rozumím.

oskar

Slezko,Slovác­ko,Haná.

GM

l. Ostravské
2. Slovácké
3. Hanácké

Všem slovům rozumím.

vagra

S prvním se setkávám denně-
Ostravsko-Slezsko.
Další budou asi Slovácko a Haná.
Rozumím dobře úplně všem uvedeným nářečím,ale s jejich lokalizací si už tak jistý nejsem.

anonym

Velmi hezké,rozumím a netuším.Jen bych hádal.
P.S.Že to není pravda – slovensky se veverka řekne „Drevokocúr“?

kropitko

Bubco ano drevokocúr…

annas

Bubco, slovo drevokocúr je recese, kterou prý vymyslel Jan Werich.

kropitko

Annas mám známého,dělá v lese,je to slovák a slovo drevokocúr běžně používá,,,,tak jsem myslela,že to tak je,,,tak to pardon.

annas

Kropítko, moc jsem se nasmála. Hned mám lepší náladu.

Bumbes

něco z mého mládí:
Muáááte muááák? – Nemuáááme poudám!
Copa to je tuto?!
Kudypa tam pudem?
Kdypa tuto uděuáááš?
Japato, že tuto je hynklý?

kropitko

No a teď vím úplný kulový..

Bumbes

njn, plzeňský dialekt má taky něco do sebe…

annas

Bumbesi, máte pravdu. Každé nářečí má něco do sebe. Možná by se někteří jedinci z Moravy a z Čech hůř domlouvali.
Na Hané už užívá nářečí jen starší generace.
Jen málokteré dítě mluví hanácky, snad ještě na vesnici.