Filip84

Poznáte, který z mužů na obrazu zemře?

Máme zde obraz ze země, kde se lidé stěhují i se svou podlahou, die Nachtwacht, jehož autorem je Rembrandt Harmenszoon van Rijn. Už podle toho, že má v názvu člen, poznáte, že to je významný a úctyhodný obraz, když mi stál za to, abych vypsal člen. Tady je ve větším rozlišení:

https://upload­.wikimedia.or­g/wikipedia/com­mons/thumb/5/5a/The_N­ight_Watch_-_HD.jpg/800px-The_Night_Watch_-_HD.jpg

Rembrandt jej vymaloval v roce 1642, a to, prosím pěkně, na objednávku těch vojáků, co jsou na něm zobrazeni, každý za své místo na něm zaplatil 100 zlatých (dost peněz!). Tady je povídání:

https://nl.wi­kipedia.org/wi­ki/De_Nachtwacht

Obraz byl, pravděpodobně v roce 1715, zmenšen, aby se vešel na nové místo, jak vypadal původně, víme z kopie:

https://upload­.wikimedia.or­g/wikipedia/com­mons/8/84/Nacht­wacht-kopie-van-voor-1712.jpg

Jeden z mužů na obraze zemře, poměrně brzy. Rembrandt to odhaluje v symbolice. Poznáte, který? Já to poznal…

Napovím: ústřední postava obrazu, kapitán Franc Banninck Cocq, ústřední postava obrazu, jehož poznáte podle červené šerpy, ježto značí jeho hodnost, má sundánu levou rukavici, avšak ta není na obrazu přítomna: kapitán drží, sice, v pravé ruce rukavici, avšak ta je pravá, a na jeho ruku zjevně malá. Dívka ve fantasy šatech v pozadí, ježto je panchartě jednoho z vojáků, má za pasem mrtvého kohouta.

No a další nápověda je tady: https://www.do­tyk.cz/magazin/rem­brandt-nocni-hlidka-21000808.html (ale video nepouštět, mně stejně nejede, ale ono na YouTube je, ale, prosím, hádejte s nápovědou! 🙂 )

Vyřešení hádanky (ale, prosím, hádejte, nepodvádějte! 🙂 ) je tady: https://www.li­dovky.cz/domov/rem­brandtovy-hadanky.A070908_000­048_ln_noviny_sko

A tady, zašifrováno:

qcoc kcninnab cnarf nátipak

Nejlepší odpověď
dubraro

kapitán Franc Banninck Cocq

Zemře ten, kdo má červenou šerpu.
Toto klišé se udržuje dodnes. Ten, kdo má na začátku filmu červený oděv, obvykle v jeho průběhu zemře.

Další odpovědi
Drap

nevím / jiná odpověď

Otázka zněla, který mužů zemře. Odpověď je jasná, postupně zemřou všichni. To že jsi chtěl věděl který první, je uvedeno až v dalším , dlouhém , ne příliš souvislém blábolu. Vypisovat tedy anketu bylo zmatené a zbytečné. Takže Nevím, je uvedeno chybně. Na otázku je odpověď jasná, bez toho , že nevím. Možná když se zamyslíš, a přeložíš si to do rodného jazyka se možná i některá tvá otázka stane srozumitelnou a jednoznačnou.
Přeji mnoho úspěchů v dotazech.

magorvkleci

někdo jiný: kdo

ten kohout

paul1

nevím / jiná odpověď

Filip84

dubraro: Aha, tak já na to přišel skrze kohouta, rukavici, respektive holou levou ruku, gestikulaci ozbrojenců kolem a „outrpný“ výraz! 🙂 No jo, no: měl jsem znát cliché! 🙂

magorvkleci

Zemřou všichni muži na obraze. Ta holka taky. A ten s červenou šerpou atd. nezemřel první.
Ale jestli bylo smyslem otázky upozornit na film Petera Greenawaye, tak díky, jeho filmy mám tuze rád, i když jsou velice úchylný a praštěný. Chci říct, že odvozovat z nich jakékoli výklady je pošetilé.

Filip84

Ne, kdyby bylo sensem dotazu upozornit na film, napsal bych to. Film neznám.