Theraphosida

Pozemek před naším panelakem vydražil někdo jiný. Neakceptuje náš požadavek zřízení věcného břemene vstupu. Poradíte?

Pozemek bývalému majiteli dal do dražby exekutor. Z bývalým majitelem máme smlouvu o pronájmu pozemku na dobu neurčitou .Pozemek /PARKOVIŠTĚ +PŘÍJEDOVÁ CESTA/ užíváme12 let.

Nejlepší odpověď
Kazatel

A ty by sis na svůj pozemek nechala bezúplatně zřídit věcné břemeno, aby tě to omezovalo v jeho užívání?

Možnost zúčastnit se a vyhrát dražbu jste asi měli, tak že tak, za chyby se platí.

Každopádně asi by bylo dobré poradit se o případných možnostech s právníkem, no a za to se většinou, pokud má být rada co k čemu, taky platí.

Další odpovědi
Herjulfson

Hm, a chodníky vedoucí ke vstupům do domu tam máte? I když i kdybyste je vlastně neměli budou tam minimálně vyšlapané pěšiny. Pak pro Vás nebude břemeno až tak důležité (i když břemeno je břemno to je jasné). Proč bych se tolik nebál, že se nedostanu domů je jednoduché. Existuje zákon myslím 14/1997Sb., což je zákon o pozemních komunikacích. Tam se někde hovoří co je to účelová komunikace – komunikace, která slouží ke spojení jednotlivých nemovitostí pro potřeby jejich vlastníků nebo ke spojení s ostatními komunikacemi… Účelová komunikace, kterou může být i chodník, je jediná komunikace, kterou nemusíte nikde dohledat, že existuje, že je jako někde zapsaná, registrovaná. Prostě a jednoduše může to být jen vyšlapaná pěšina nebo vyježděné koleje. Vždy to ale nestačí, aby se to dalo označit za účelovou komunikaci. Nesmí zde být jiná možnost přístupu – „jezdím sousedovi přes pole, protože to mám o kilometr kratší než po obecní cestě … tak to nebyl příklad účelové komunikace, ale jen obyčejné zkratky. Důležité je, že komunikaci nemůže vlastník pozemku svévolně zahradit – omezit její užívání může jen po schválení silničně správního úřadu, jinak se dopouští přestupku.
Další otázkou je jak dlouho tam ten Váš dům stojí a jak dlouho jste pozemek "nějakým“ způsobem užívali. Byť to není tak jednoduché mohlo se také stát, že jste břemeno přístupu a třeba i užívání, pokud je na pozemku parkoviště, mohli vydržet. To, že nemáte v ruce žádný papír, že dřívější vlastník souhlasil se zřízením přístupů nevadí. Hlavně nesmí mít druhá strana stoh papírů, že protestoval až do smrti. Pokud nic takového není, mohli jste břemeno vydržet s tichým souhlasem původního vlastníka. Dříve k tomu stačilo deset let. Jak je to dnes přesně nevím.

nyjono

Přidej pár informací.
Kdo dal ten pozemek do dražby?
Bylo na něm břemeno vstupu už dřív?
Už jste se ptali nějakého právníka?