annas

Považujete autorova slova za reálná, či utopická?

„Budoucnost podléhá bez výjimky zákonu příčiny a následku. Na budoucnosti proto nelze právě tak nic změnit jako na minulosti; i budoucnost je dána zákonem kauzality, je tedy už zde, jen ji ještě nevidíme a nemůžeme si na ni sáhnout“.

Autor: Hermann Hesse byl německo-švýcarský prozaik, básník a esejista, nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 1946.
Datum narození: 2. červenec 1877 Datum úmrtí: 9. srpen 1962

Zddroj: https://citaty­.net/autori/her­mann-hesse/?o=new

https://pixaba­y.com/cs/illus­trations/otaz­n%c3%adk-ozn%c3%a1men%c3%ad-duplik%c3%a1t-%c5%be%c3%a1dost-2110767/

Nejlepší odpověď
elkon

Budoucnost si ve velké míře můžeme ovlivnit sami. Např. vzděláním a následným zaměřením. Můžeme se třeba flákat bez cíle, nebo tomu dáme jasný řád.

Další odpovědi
Pepa25

Považuju je především za ovlivněná jeho osobou a dobou. Pokud žil v Německu v 30. letech minulého století, tak se jeho názorům na budoucnost moc nelze divit. Nicméně s ním nesouhlasím.

Drap

Souhlasím s tím výrokem. Dává nám však radu, že ať už bude situace v budoucnu jakákoli, je jen na nás , abychom se na ni co nejlépe připravili.

aliendrone

Tak tohle je doslova KAPITÁLNÍ otázka! Kdo ví jak to je?

Einsteinova OTR nám tvrdí, že minulost i budoucnost tu s námi REÁLNĚ JSOU! Jakkoliv to na první pohled zní pitomě, že minulost tu „STÁLE s námi je“ a budoucnost tu s námi „UŽ je“. :o

Nicméně – OTR podle všeho je platná pouze v makrosvětě a výzkumy posledních cca 100 let ukazují, že náš makrosvět je jen ZLOMKEM skutečné hlubší reality. Lámou si tím hlavu fyzikové i filozofové. Dokonce to vypadá tak, že na skutečně elementární úrovni (svět Planckových jednotek) KAUZALITA NEPLATÍ a začíná platit až při relativně velkých statistických souborech (přechod kvantový svět-makrosvět). Což je OBROVSKÝ průšvih, bo pokud je to pravda, bude třeba přehodnotit značnou část našeho vnímání světa, neboť kauzalita je jedním z elementárních a doslova posvátných vědeckých principů.

Můj názor je, že je „něco špatně“ s naším vnímáním a chápáním času, podobně jako kdysi bylo špatné vnímání Země coby placky. Bylo (ve své době a stavu lidského poznání) třeba HODNĚ představivosti k tomu, aby něco tak zjevného, že „Země je placatá, kdyby ne, tak bychom z ní spadli – jasné jako facka“ bylo popřeno.

A s časem je to nejspíš obdobné, možná je to jen naše ILUZE, jakkoliv přesvědčivá,. špatně chápaná skutečnost. Venkoncem kvantová teorie se bez času v pohodě obejde (čas je v ní pouhý parametr). Takže vlastně asi řešíme paradox, který ve skutečnosti NEEXISTUJE (existuje jen v naší mysli/vnímání reality). :)

led

„Budoucnost podléhá bez výjimky zákonu příčiny a následku.“
To je pravda, ale mnohí si neuvedomujú, že súčasnosť má veľký vplyv na budúcnosť. A bez minulosti (bez ohľadu na náš názor a pokusy zmeniť minulosť), nie je súčasnosť.
Takže opäť sa vraciame k jednému zo základných bodov Zákona relativity (to nie je len Einsteinova matematická formulka):
„Základ současnosti vznikl v minulosti a pokračuje v budúcnosti bez výjimky ve zmyslu Zákona příčiny a následku “

df

Myslím že ta úvaha je špatná.

Nejdřív jsem si myslel, že svobodná vůle vylučuje osud a osud vylučuje svobodnou vůli. Buď je jedno, nebo druhé. Osud by znamenal nesvobodu, což mi nedává smysl, to je pak jen hraní divadla (proč mám žít jak mi někdo nalajnuje). Vysvětlení by bylo, že si to lajnuju sám před narozením. Nevylučuji možnost, že svobodné rozhodnutí existuje paralelně s osudem. Tím jak se rozhoduji, determinuji budoucí vývoj. Takže osud, který můžu měnit. Na čistý determinismus bez alternativy neveřím, to je podle mě hovadina. Hodně důležité je pro život postavení hvězd v době narození, to je prý náš učební plán, který buď plníme dobrovolně, nebo nás osud donutí

led

Pepa25 „Nicméně s ním nesouhlasím.“ Prečo?

aliendrone

led>>> Ó sour bonbónku mňamikózní, tím „Budoucnost podléhá bez výjimky zákonu příčiny a následku.“ bych si NEBYL tak jistý. ;) :)

df>>> Škoda toho posledního souvětí, bylo by to na nominaci! Astrologii ODMÍTÁM z osobně-principiálních důvodů. Což přirozeně neznamená, že nemůžeš mít pravdu. Jakkoliv to považuji za nepravděpodobné. :)

df

aliendrkne>>> Právě to poslední souvětí je nejdůležitější v otázce existence osudu. Jak jistě víš každý se rodíme s jinou startovní pozicí. Někdo se narodí do bohaté rodiny, druhý do chudé, třetí ve Švýcarsku, čtvrtý v Botswaně, pátý postižený, šestý génius etc. Čím si to vysvětluješ? Je to jen náhoda? Podle mě nikoliv. Podle mě každý z nás pokračuje tam, kde v minulém životě skončil. To znamená astrologie bez reinkatnace nedává smysl. Je to jako dvě kola u bicyklu. Když jedno chybí, tak to nepojede. Kdo věří v astrilogii, tak by měl prijmout reinkarnaci.

aliendrone

df>>> Hmm, takže ses dostal až k nějaké VÍŘE (v astrologii, reinkarnaci). Sry, tady NELZE argumentovat (věřit můžeš čemu chceš, DŮKAZY nepotřebuješ).
Ale přeci jen si rýpnu.

Šel maník po chodníku, v uších zaraženy špunty sluchátek a pohyboval se v rytmu hudby – sluchátka měl nejspíše přes BT spárovaná s mobilem. Pak šel maník, chobot zaražený v mobilu tak usilovně, že málem narval stožár pouličního osvětlení. Hned po něm maník, kterému mobil začal vytzvánět a on ho začal lovit v kapse. A teprve PAK jsem šel já vynést odpadky (mobily jsem si na to nebral) a šlápl jsem do psího hovna!

To JISTĚ NĚCO ZNAMENÁ! Souvislost mezi přítomností mobilu a vyhnutím se exkrementnu je OČIVIDNÁ nebo ne? O hlubších metafyzických dopadech nemluvě. ;) :D :D

led

alien drcne, tu máte budúcnosť v priamom prenose
Príčina „pozeranie sa po "zlatej mládeži a nie pod nohy“
Dôsledok „šliapnutie do psieho. výsledku trávenia…“
žiarivá budúcnosť " nasr… z dôsledku príčiny pachu a špinavej obuvi" 😮👽😁

annas

Led, měla jste dostat nominaci, ale překlikla jsem se. Vím, že jste odpovídala první a má sstejný názor jako já.

.

annas

Opět oprava – led a máte stejný názor jako já. elkon má pravdu, ale není zcela v souladu s budoucnost podle otázky. .

led

aj tu platí Paretovo pravidlo " 80% dôsledkov pramení z 20% príčin" aj v prípade myslenia viď otázka https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zmenili-jste-nekdy-svuj-odsuzujici-nazor-na-verejnou-osobu-na-pozitivni-pohled

annas

Děkuji za názory, i když se všemi nesouhlasím, beru,že jde o subjektivní názor, takže každý odpovídající ten svůj považuje za správný.

Píši znova, text se neuložil, smazala jsem koncept, kopii, takže využívám zdroje, s nimž jsem pracovala io předtím. .

1.Čas neeixstuje, tvrdil Einstein. Už Isaac Newton tvrdil, že čas je jako plynoucí řeka, ale pro Barboura čas není součástí čtyřrozměrného časoprostoru, v němž se všechno kolem nás mění. Podle něj jsou všechny jednotlivé momenty v čase jeden celek, a lze pro něj použít pojem „nyní“. Nyní je souhrnem všeho ve vesmíru, kde k sobě všechny věci zaujímají nějaké postavení a mnoho různých věcí koexistuje současně,

2. Stejně náhoda neexistuje. Vše souvilsí s tzv. synchronicitou. Ta popisuje události, které přichází náhle a bez předchozích plánů, ale jsou pro nás něčím významné. Jde o psychický prožitek, postoj či přání člověka, zároveň musí dojít k pozorování nějakého děje, který se odehrává ve vnějším okolí a který určitý prožitek vyvolá.. Znám z vlastní zkušenosti. Na někoho myslím, vtom dotyčný najednou zatelefonuje, napíše, nebo se dokonce setkáme.

3.Ve filosofii existuje protiklad nutnosti a nahodilosti. Nahodilost a nutnost jsou objektivní vztahy hmotném světě.
Nutné je to, co vyplývá z vnitřní podstaty jevu, co se zákonitě uskutečňuje v daných podmínkách. Naproti tomu nahodilé nevyplývá z vnitřní podstaty jevu, ale uskutečňuje se v důsledku působení jiných jevů, může se tedy uskutečnit, ale nemusí. Jev v určité souvislosti náhodný může být v jiné nutný a naopak, všechny jevy jsou však determinované, tj. každý jev lze vysvětlit na základě vědeckých zákonů

4. Příčina je to, co způsobuje následek. Nic se neděje bez nějaké příčiny. Tedy jde o determinismus, vše co se děje, jaký je stav věcí je ovlivněno děním předchozím na základě vztahu příčina – následek a probíhá podle pevně daných zákonitostí. tedy výhradně podle platných přírodních zákonů. Zaměňuje se často se příčina se slovem důvod – ten vychází od člověka. „
To, co nazýváme minulost, přítomnost a budoucnost, je pouze určitý způsob, jak je lidské vědomí v souladu s ději, a to ve formě paměti, vědomí a očekávání. Vědomí samo o sobě má absolutní existenci a nachází se zcela mimo čas. Je známo, že budoucnost začíná v minulosti. Napadá mě Leonardo da Vinci, jeho některé vynálezy, které se nemohly uskutečnit, vznikly teprve až mnohem později,.
Kdo je důležitější ten první, který s něčím přišel, nebo ten druhý, který nápad uskutečnil?

Dále důkazem, jaký máme o minulosti Země, jsou kameny a zkameněliny. Ale to jsou všechno jen struktury minerálů, které dnes prozkoumáváme. Důležité je, že my máme jen jakési záznamy a máme je jen Nyní.“

5. Stejně náhoda neexistuje. Vše souvisí s tzv. synchronicita, která popisuje události, jež přichází náhle a bez předchozích plánů, ale jsou pro nás něčím významné. Jde o psychický prožitek, postoj či přání člověka, zároveň musí dojít k pozorování nějakého děje, který se odehrává ve vnějším okolí a který určitý prožitek vyvolá..Z nám z zkušenosti. Na někoho myslím a dotyčný najednou zatelefonuje, napíše, nebo se dokonce setkáme Nedovedeme si to zpraviodla vysvětlit, takže obecně to pojmenujeme jako náhoda.

Napadla mě Herakleitova slova – vše plyne, 2× nelze vstoupit do téže řeky. Náš život je jako řeka, vstoupíme do ní, jednou jako děti, pak jako junioři, dospělí a senioři..Takže z toho plyne, že celý nář život probíhá plynule, vždy registrujeme, že jsem v řece nyní, právě ted. Dnes je dnes, včera = minulost, bylo dnes, zítra = budoucnost, je opět dnes. Takže jsme stále v přítomnosti. Pamět se vrací do minulosti a představy jdou do budoucnosti.

6. Osud a svobodná vůle. Osud je výsledkem minulosti. Svobodná vůle je výsledkem přítomnosti. Když se díváme zpátky, cítíme rány osudu. Když se díváme vpřed, vidíme naplnění svobodné vůle. Někdy se říká, že bumerang se vrací.

Jednotlvé pojmy jsou vysvětlené v archivu, je možné najit jako čas, náhoda, osud atd.
Jinak něco ze zdroje
https://www.na­tional-geographic.cz/clan­ky/cas-neexistuje-vsechno-probiha-najednou-tvrdi-respektovany-fyzik-20180708.
Oprášila jsem si poznatky z filosofie.

Takže souhlasím s autorem slov, i když si myslím, že potvrzuje, že žijeme od narození do smrti, tedy souvisle a vše řešíme v určitém životním okamžiku, který nastal, bylo to teď.