annas

Považujete advent za čas klidu a rozjímání, nebo období nákupního šílenství, ovlivněné spoustou reklam?

„Adventto = sladké čekání a snění provoněné skořicí, vanilkou a rumem; vločky sněhu lehounké jako dech, nosíky jako preclíky, shon a spěch a zvonky štěstí na náměstí. "Zdali tu příští rok ještě budem ?“

Více zde: https://salek-kavy-u-diviska.webno­de.cz/products/cas-adventu/

1. Myslíte, že je dobré se zamyslet už v době adventní nad hodnotami, které nesouvisejí jen s nákupem dárků?

Jedna orientální moudrost říká: „Ať daruješ ze svého majetku cokoliv, dáváš málo. Opravdový dar znamená dávat ze svého nitra.“
--

2. Má pravdu Seneca, že už v době adventní „je třeba být k duši ohleduplný a dopřát jí klid, který by jí byl potravou a posilněním?“

3. Je správné být tolerantní nejen v této době?
„Tolerance přece není jen lhostejnost, ale moudrá víra, že i ten druhý může mít svou pravdu.“

4. Domníváte se, že pokora je odvaha k pravdě?
Francouzský filozof 16. století Michel de Montaigne to vyjádřil výstižně: „Lidé často jako klasy se zprvu zvedají a vyvyšují, ale až uzrají do řádného zrna, počnou se pokorně sklánět.“

Zdroj některých citací Jarmila Holubová
http://www.se­niortip.cz/?&mo­dule=article&u­niqid_article=de42d884­a5f81efc223b6d5a940­fb05c

Obrázek
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2016/12/05/12/52/ad­vent-1883840_960_720.jpg

Doplňuji význam slova advent
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=advent
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-to-je-vlastne-advent
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-symbolizuje-adventni-venec-se-svickami-a-kyticka-jmeli

Nejlepší odpověď
aliendrone

Zcela jistě to pro mne je ŠÍLENSTVÍ! Nejzajímavější (pro mne) na tom je fakt, že já NEJSEM jeho původcem, nýbrž OBĚTÍ! :)

ad 1 – Tak zamyslet se je obvykle dobré (jen řídké vyjímky potvrzují toto pravidlo), záleží na tom, JAKÉ to jsou hodnoty. Pokud by se jednalo totiž jen o „hodnoty“, je to mrhání časem.

ad 2 – Nevidím důvod tak nečinit po celý rok, nejen o svátcích. Jiná věc je, zda-li je toho dotyčný/á schopen/a. ;) :)

ad 3 – Tolerance (veškeré její odstíny) je zaklínadlem moderní doby. Myslím, že máme zpoždění v opačném přístupu – přestat „tolerantně a chápavě“ přehlížet nedostatky, chyby, průšvhy atd. a namísto toho zaujmout nekompromisní tvrdé stanovisko „vocamcaď – pocamcaď“. Je to prostě o tom, CO tolerovat lze a co NELZE! Přílišná tolerance je mnohem škodlivější, než její nedostatek!

ad 4 – Pokora je pro bačkory – jediná entita, před kterou se lze beze studu s pokorou sklonit je Bůh (pokud existuje)! A především – VELKÝ POZOR na ty, kteří se pokory dovolávají!! ;) :D

Další odpovědi
marci1

Rozjímám nad tím, jak zvláštní adventní věnce dokáží lidé vytvořit: 🙂
http://www.kve­tinydnes.cz/pro­dej/Adventni-venec--pivo-klobasa

Drap

Ano, mělo by to tak být, a často i je, ne však u všech.

1. Určitě, u hodně lidí je tento čas jakýmsi časem hodnocení, účtování, vzpomínání na úspěšné a očekávání příštího, střádání nových plánů a čerpání energie. Na druhé straně však adventní čas může být pro některé čase smutku, nostalgie, nesplněných snů a téměř žádná radost.
Pokud dává člověk i ze svého nitra a tím i kousek sebe, bývá to vždy více ceněno.
2. Určitě má pravdu. A právě toto období před koncem roku se zdá pro podobné rozjímání a zamyšlení ideálním časem.
3. Moudrý člověk je, nebo se alespoň snaží být tolerantní vždy, v jakémkoli čase a v jakékoli době. I tolerance má však své mete. Ano, souhlasím. Zdá se mi však že pokora se nějak postupně z naší společnosti vytrácí.

Edison

Co je to „advent“?? 😁

EKSOT123

Nejvíc by nám o adventu, kromě P. Marie mohl říct Jan Křtitel. I když mesiáše očekávalo více lidí, jako Simeon a Anna.
Jan Křtitel poznal mesiáše ještě v Alžbětině lůně https://www.bi­bleserver.com/tex­t/CEP/Luk%C3%A1%C5%A11
a celý život pak připravoval lidi na jeho příchod.
Křesťané v adventu,kromě rozjímání o těchto událostech rozvažují i o druhém příchodu Krista.
V praxi bohužel i mezi věřícími někdy převládá konzumní shon jak udělat ostatním radost dárky a co nejlépe se připravit na vánoce cukrovím a jídlem. To je částečně dobré, ale Ježíšek se narodil v extrémních podmínkách,od­mítnuti od pomoci lidí.