dust8

Používají některé elektrárny ještě palivo Uran-235 a proč jej použivali v Černobylu místo Uranu-238?

Nejlepší odpověď
Edison

"Obohacení uranu (zvýšení podílu izotopu 235U) používá jako palivo v jaderných reaktorech nebo jako náplň jaderných bomb. Pro využití uranu jako jaderného paliva je nutné zvýšit koncentraci izotopu 235U z 0,72 % většinou na 2 až 4 %. Pro použití v jaderné bombě je koncentraci třeba zvýšit na hodnotu přes 95 %.

Jako jaderné palivo se dá v těžkovodních reaktorech využít rovněž přírodní uran, je to však mnohem náročnější, proto se tato možnost zatím v praxi příliš nevyužívá.

Z izotopu 238U se v rychlých množivých reaktorech dá vyrábět plutonium, zejména štěpitelný izotop 239Pu. Tento postup se však zatím příliš nepoužívá kvůli vysokým investičním nákladům a vyšší technologické náročnosti."

„Ne náhodou mají izotopy vhodné pro štěpení lichý počet nukleonů. Nukleony se totiž mají tendenci v jádrech párovat a tím snižovat vnitřní energii jádra a lze říci, že tato jádra pak "lépe drží pohromadě“ (zmíněné izotopy se nazývají štěpitelné). Má-li však jádro jeden nukleon navíc, tento nukleon se snaží rovněž své energie zbavit a jádro je tak zpravidla méně stabilní a umožňuje jednodušší štěpení (tyto izotopy se nazývají štěpné). Nicméně i izotopy se sudým počtem nukleonů lze štěpit a využít tak jako palivo. "

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Jadern%C3%A9_pa­livo

Mě z toho plyne, že 235U je mnohem jednodušší a efektivnější využít a to i v případě, že je nutno zvýšit nároky na zabezpečení reaktoru.

Dále reaktor v Černobylu zase tak nebezpečný nebyl. Největší jeho problém byla nízká blbovzdornost. Čili za normálních a jsem přesvědčen, že i za „normálních“ havarijních podmínek by se nic nestalo. Jenže pokud se někdo snaží dovést reaktor na jeho mez a povypíná kvůli tomu nějaký ten bezpečnostní systém, pak ani nejbezpečnější reaktor tohle zkrátka nevydrží.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Uran_(prvek)

Další odpovědi
Dochy

Ano, téměř všechny jaderné elektrárny používají jako palivo U235. U238 je tam víceméně jen proto že je obtížné jej od U235 oddělit. (Technologie ale je na danou směs připravena a optimalizována, v některých reaktorech se počítá s tím, že v rámci cyklu se část U238 přemění na palivo)

Edison

Dochy, pro přesnost… Uran je U92. Jeho izotopy jsou 235U92, 238U92 a podobně. Pozor na uvádění neutronového a protonového čísla… 😉

Dochy

Jo, dík mohlo by dojít k nedorozumění… Ale zas pokud mluvíme o uranu, je protonové číslo dané. U92 ale také není zrovna košér 😉 http://en.wiki­pedia.org/wiki/Ger­man_submarine_U-92_(1942)

Edison

A nezaměňoval bych U92 s U-92. 😁

Edison

Indexy tu fak udělat neumim… 😁

Dochy

Snaž se. To dáš!!! 🙂