led

Použitie plexi štítu pred tvárou je rovnocenné použitiu rúšky na ochranu pred nákazou?

Alebo musí byť použitá rúška, pretože tak je to v médiách a v rozhodnutiach rady múdrych?

najlepšie by bola odpoveď odborníka (alebo aspoň vložený odkaz), ale ani názorom sa nebránim.
zdroj obrázku:
ochranný plexi štít
 https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=tv%C3%A1rov%C3%BD+%­C5%A1t%C3%ADt&cli­ent=avg&sxsrf=A­LeKk03WL1x8KTa9­Ms6nZzh2DeMpZQXfU­A:1602520467881&sou­rce=lnms&tbm=is­ch&sa=X&ved=2a­hUKEwiGwe75va_sAh­XViFwKHTKJB70Q_A­UoAXoECAUQAw&biw=1280­&bih=881

dodatok:
vychádzam z pohľadu na štíty pred tvárami politikov na tlačovkách a rôznych medializovaných debatách.

Nejlepší odpověď
brillant

„Dle odborného stanoviska Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu ze dne 21. dubna 2020 nelze pouhé nošení ochranného štítu bez ústenky (roušky) v současné situaci považovat za dostatečnou ochranu dýchacích cest vzhledem k charakteristice šíření infekčních kapének.“
https://korona­virus.mzcr.cz/sta­novisko-k-noseni-ochranneho-stitu-bez-rousky/

Další odpovědi
Kepler

Nejsem sice odborník, ale jako chemik jsem štít dřív často používal. Ochrání před přímým zásahem exploze typu kýchnutí a kapénky zadrží zvenčí i zevnitř, transportu virů vzduchem však nezabrání. A běda, kdybyste si zazpívala!

Pepa25

Z pohledu práva je štít O.K. („jiný prostředek, který brání šíření kapánek“). Z pohledu mediálního je daleko lepší než rouška, hlavně pro nedoslýchavé, kterým pomáhá odezírání ze rtů.

anonym

Účelem štítu je ochránit oči od přímého kontaktu. V místnosti naplněně 20 lidmi (nemocnice, obchody, …) se aerosol pohybuje již naprosto všemi směry a navíc dýchání kapénky přímo přitahuje … Jak by řekl Švejk: „Proboha! Vždyť jsou tady lidi!“ A nyní k praktické části – až pčíknete, až zakašlete, až se zakuckáte, … ? To štít sundáte, nebo s plivancem stékajícím na zem budete chodit, dokud někam nezalezete?

paul1

Všimnul jsem si v TV, že někteří lidé, hlavně zdravotníci, mají roušky i štít. Ten asi kvůli ochraně očí

led

paul1
rúška u zdravotníkov slúži rovnako ako u ostatných na ochranu pacienta pred „dychom“ ošetrujúceho
Plexištít je na ochranu ošetrujúceho zdravotníka pred „mechanickými“ výlučkami a priamym dychom pacienta. Treba si uvedomiť, že táto zdvojená ochrana je vzhľadom na skutočne minimálnu vzdialenosť ošetrujúceho zdravotníka od pacienta.

led

brillant, ďakujem, máte nomináciu na cenu

led

Kepler, radšej spievam bez štítu a rúšky. Je to účinné, celý živočíšný a rastlinný život v okolí zdesením znehybnie. 🙂

Kepler

Já myslím, že ta biosféra je paralyzovaná, protože nic podobného a krásného ještě neslyšela. Podobně jako muž, když uvidí odhalenou krasavici (zaručeně ztuhne alespoň částečně). Anebo je druhá možnost. Podobně jako ten pán, co seděl při malém pivu, ve tváři měl zděšení, není ani příliš divu, padá na něj lešení (podle pánů Vodňanského a Skoumala).

led

Kepler, ďakujem ale to nebolo predvídavé, predstavte si reakciu na váš „humor“ keď to prečíta nešťastník najnajnajnaj… aliendrone.