Avatar uživatele
anonym

Potřebuju pomoct z Matikou a zlomky..

Dobrý den.
Žádám o pomoc ve zlomcích v Matematice – nechápu,co znamená ve zlomcích úloha s úkolem „Zapište zlomky jako desetinné číslo (na 3 místa)“ a k tomu dám přiklad např.tady mám 17/4 (Sedmnáct čtvrtin)
A druhý ukol který nechápu je „Zapište desetinné číslo jako zlomek v základním tvaru“ – a tady je příklad 12,5
Vysvětlete mi prosím vás co bych měl udělat,jak se to počítá atd..
Moc diki:)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? honza19hk před 4207 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
RedC22

První případ je jasnej a o něco jednodušší než druhej. Platí:
17/4 = 17 : 4 = 4,250
Jen pozor na to, co napsal mosoj v při převodu čísla 12,5 do podoby zlomku (podařilo se mu tam udělat školáckou chybu). Opravdu se jedná o součet 12/1 (dvanáct, neboli dvanáct jednin) a 5/10 (pěti desetin), ovšem než to sečteš, musíš provést cosi, čemu se řiká „převod na společného jmenovatele“, jinak výsledek bude úplně mimo.
12/1 + 5/10 = 120/10 + 5/10 =125/10 = 25/2

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
bolak

Zlomek je dělení. Semdnáct čtvrtin je to samé jako 17:4, čili je to 4,25.

Zlomek v základním tvaru je myslím takovej zlomek, kterej už se nedá dál krátit, čili 12,5 je sice 125/10 , ale jak čitatel tak jmenovatel se dá ještě dělit pěti, taže vykrátíš a vyjde ti 25/2 (dvacet pět polovin), což by měl bejt zlomek v základním tvaru.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

Stačí si pamatovat že zlomek je naznačené dělení a čitatel vydělit jmenovatelem . Dostaneš číslo.
12,5 pořádně si přeříkej 12 celých pět desetin a teď to napiš a sečti 12/1 + 5/10 = 17/10
Doplňuji:
Jenom doplňuji: Každé celé číslo se dá napsat jako zlomek, který má ve jmenovateli 1 ! 12 = 12/1 ( dvanáct děleno 1 = 12 ).

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
tom004

Do školy se holt chodit musí. Učitelé vědí a umí předat dál.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
mosoj

Ano ten společný jmenovatel tam být musí. Pospíchal jsem, ale to není omluva.
Děkuji za opravu.

před 4207 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

… tipoval bych, že i „z“ češtinou

před 4207 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek