Avatar uživatele
jajsemja10

Potřebuji na založení firmy něco vystudovat?

V budoucnu bych chtěl založit firmu, ale nevím zda je potřeba na to mít vystudovanou nějakou školu se speciálním oborem

Zajímavá 0 před 1159 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Pepa25

Pro určité živnosti (vázané, řemeslné a koncesované) je zapotřebí splnit kvalifikační předpoklady nebo mít odpovědného zástupce. Takže odpověď je: je to vhodné, ale není to nezbytně nutné.

Zdroj: https://www.jak­podnikat.cz/ziv­nosti-volne-vazane.php

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
JežíšKristus

Nezakládáš firmu, ale společnost. Firma je pouze obchodní označení společnosti, firmu založit nelze (lze ji pouze registrovat u rejstříkového soudu). Viz §421 a násl. občanského zákoníku.
A pokud chceš být OSVČ, tak obchodní korporaci (společnost) stejnak nepotřebuješ.
Pro založení obchodní korporace (vos, ks, sro, as nebo družstva) vzdělaní nepotřebuješ, ale musíš splnit rance jiných povinností dle občanského zakoniku a zákona o obchodních korporacich. Pokud chceš živnost, tak záleží kterou chceš (u volné živnosti nepotřebuješ nic, u řemeslné, vázané a koncesované už musíš něco dokládat). Viz živnostenský zákon (koukni do jeho příloh).

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Jakub Tlapal

Nepotřebuješ na to žádnou školu. Stejně to, co se naučíš ve škole ti nestačí. Je fajn mít nějaký základ ekonomiky, podnikání, atd., ale pak se všechno naučíš až praxí a zkušenostmi. Víc je potřeba mít do začátku nějaké peníze. Založení s.r.o. není zadarmo a je taky fajn, když ti někdo předá osobní zkušenosti. To je k nezaplacení.

Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
PepasAvalonu

JK, firma má plno významů. Jendimz nich je i synonymum ke společnosti.
I právnická osoba žádá o živ. oprávnění. A to ještě před zápisem do OR.
Studovat nemusí nezbytně nikdy nic. Něco je věc koncese, něco kvalifikace (škola/vyučení, praxe, kurzy)- odpovědného zástupce, který se dá snadno sehnat nebo doplnění té kvalifikace.

před 1159 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
JežíšKristus

No pokud se bavíme o podnikání, tak mám za to, že bychom měli rozdíl firma x společnost dodržovat.
I ten John Grisham to má blbě.. 😉

před 1159 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
PepasAvalonu

… Neznám.
Podnik, společnost, firma, závod se velmi často používají pro označení téhož. Dokonce i v učebnicích. I v příkladech a nejvíc v běžné mluvě.
A není to chyba běžné mluvy nebo tak. Je to správně a to i z právního hlediska… I když firma označuje jméno společnosti, tak je to zároveň synonymum ke společnosti (a podniku a závodu). Takže je to jedno.
Ve velmi staré literatuře se nejčastěji objevuje „závod“. V né tak moc staré i nové je „firma“ hodně častá (v ekonomických knihách a učebnicích). Firma ve významu pouhého názvu je jen jeden z významů firmy. Pokud tím označíme podnik, není to špatně. Může založit firmu ve smyslu, že založí obchodní podnik/společ­nost/závod.

před 1159 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
JežíšKristus

John Grisham – Firma. Je to kniha, i vcelku dobrý film, o advokátní kanceláři pracující pro mafii.
Nám za nesprávné užití pojmu firma na hodinách obchodního práva dávali přes prsty, ale věřím, že v ekonomii a praxi to je běžné zaměňovat. Já už jsem tak naučený, že mi to trhá uši, ale co nadělám 🙂

před 1158 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
PepasAvalonu

Jžš, já tě tipoval na tesaře a že máš zaujatost vůči „lichvářským“ obchodníkům. 😂

před 1158 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
JežíšKristus

No to samozřejmě taky😂 je to už prostě můj kříž co musím nést😂

před 1156 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
PepasAvalonu

😂

před 1156 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek