tomas1541

Poslal jsem peníze na špatný účet, jde to vrátit?

Dobrý den, před Silvestrem se mi stala, taková nemilá věc, až je mi z toho k breku. Kupoval jsem auto ze zahraničí, ale špatně jsem napsal číslo účtu a skoro 100 000 kč jsem odeslal někam jinám.

Nejhorší je, že auta kupuji přes speciálně vytvořený účet v zahraničí, takže špatná komunikace.

Chci se zeptat, jak se mam zachovat a zda jsou peníze v háji ? Co mi řekla banka, tak ta za nic neručí, ale do 14 dní mi může poskytnout podle zákona údaje o tom, kdo peníze má na účtu.

Je možnost, že můžu podat trestné oznámení na toho, kdo ty peníze má, když je nebude chtít vrátit ? vůbec nevím co dělat.

Nejlepší odpověď
cukrar

Z vlastní zkušenosti povím postup.
Počkejte 3–4 dny, pokud se peníze sami nevrátí z důvodu neexistujícího účtu, požádejte svoji banku o spolupráci. Vaše banka vyzve přes banku dotyčného, aby vrátil částku zpět. Často to pomůže. Až pak můžete jít na policii o pomoc s vrácením neoprávně nabytých peněz.
Mne se to stalo několikrát, i když menší částka.

Další odpovědi
Edison

Ano, takové trestní oznámení lze podat. Zákon na tyto omyly myslí. Ponechat si neoprávněně majetek, který není určen příjemci bývá trestné. Otázkou ovšem je vymahatelnost a v neposlední řadě i trestnost v místě, kam jste to poslal.

ivzez

TO můžete podat na toho, kdo se dopustil nějakého trestného činu.
Čeho se dopustil příjemce, když chybu jste udělal Vy?

Pokud Vám peníze nevrátí banka, začala bych dopisem
s vysvětlením situace a žádostí o vrácení peněz.
Teprve podle reakce bych zvažovala další kroky.

nyjono

Přátelé, tazatel ale píše, že jde o spec. vytvořený účef v zahraničí.
Takže to možná je tak, že peníze odešly zd zahraničního účtu na jiný zahraniční účet.
Nevíme v jakém zaheaničí a jaké zákony a pravidla tam platí.

Edison

Ivzez… to je ekvivalent nálezu… Jde o neoprávněný majetkový prospěch. Neodevzdání nálezu je trestným činem. Takže pokud nálezce nález neodevzdá, to je trestným činem. Zde se dá realizovat vrácení na účet odesílatele. Tím spíš, pokud se majitel přímo ozve a k vrácení vyzve. To už by byl dokonce úmyslný trestný čin. Přeci pokud někdo přijde k penězům a neví za co, musí vědět, že mu nepatřej. Teď přesně nevím.. jestli je to zatajení nálezu, nebo tak něco… Ono totiž není podstatné, jestli k nálezu došlo na ulici, v hospodě nebo v bance, nebo na účtě… Zákon na to pohlíží stejně.

ivzez

Zatím nevíme (my ani tazatel), jestli peníze opravdu
došly na něčí účet (jestli chybně zadaný účet existuje),
nevíme ani to, jak se případný příjemce zachová.

Podle mne je v tomto stádiu podání TO předčasné,
neboť je možné, že se peníze během pár dnů vrátí .

Edison

Jistě… Vycházel jsem ovšem z věty: „Je možnost, že můžu podat trestné oznámení na toho, KDO TY PENÍZE MÁ, když je NEBUDE CHTÍT VRÁTIT?“ 😁