Janulka

Porod dvojčat

To, že čekám dvojčátka, jsem se dozvěděla nedávno. Chci se zeptat, zda by mi třeba nějaká maminka, která rodila dvojčata, nanapsala o své osobní zkušenosti s porodem? Díky!

Nejlepší odpověď
alenka901

Žádné rozdíly by neměly být, kromě skutečnosti, že budete za svou námahu sklízet dvojí odměnu. Mnoho porodů dvojčat je zcela normálních. Další výhoda
: dvojčata mají sklon se narodit rychleji než jedno dítě. Ačkoli aktivní bolesti v první porodní době a následná vypuzovací fáze bývají obvykle delší, je první fáze od první kontrakce k poslednímu zatlačení celkově kratší.Není však nic překvapujícího, že je během porodu dvojčat větší možnost komplikací a že se obvykla dělá více preventivních opatření.

Ačkoli se většina dvojčat rodí vaginální cestou
(někdy za použití kleští, aby se předešlo nadměrné traumatizaci dětí, které jsou často menší než obvyklý průměr), obvykle se doporučuje, aby byl po ruce anesteziolog, kdyby se ukázalo, že je nutné provést císařský řez. U porodu je obvykle také přítomen dětský
lékař, obyčejně specializovaný na péči o novorozence, připravený si poradit se všemi problémy právě narozeného dítěte
. Oba plody mají být během porodu monitorovány; jedno zevně a druhé vnitřně pomocí elektrody umístěné na kůži hlavičky. S dvojčaty můžete, jak brzy zjistíte, vždy očekávat neočekávané.

A tato překvapení začínají porodem. Protože tu je více než jedno dítě a možná více než jeden soubor různých okolností, může být také více typů porodu. Například (pokud jsou to dvouvaječná dvojčata, má každé dvojče vlastní vak blan) vak blan prvního dítěte praskne spontánně a druhý je nutno protrhnout uměle; nebo se první dítě rodí snadno vaginální cestou, ale druhé – uložené příčně – nelze otočit a je nutné je vybavit císařským řezem.

U většiny porodů vaginální cestou se druhé dítě narodí během dvaceti minut po svém sourozenci, ale někdy se musí čekat mnohem déle. Pokud je číslo dvě louda, může lékař podat oxytocin nebo použít kleště k urychlení porodu, popřípadě může provést císařský řez. Pokud je druhé dítě v poloze koncem pánevním, může je lékař v děloze obrátit do polohy hlavičkou. Jakmile se dvojčata narodí, placenta nebo placenty se obvykle brzy uvolní a mohou být porozeny velmi rychle. Někdy je ovšem porod placenty pomalý a vyžaduje pomoc lékaře.

„Čekám dvojčata a slyšela jsem, ze se poměrné často rodí předčasné. Je to pravda?"

Ano, dvojčata mají sklon se rodit dříve než jedináčci. Ačkoli to v děloze může být příjemné, dokud jsou maličká, může tam být pěkně těsno, když vyrostou. Přestože nemůžete udělat nic pro stísněné podmínky svých dětí, je toho mnoho, co můžete vy i váš lékař udělat, abyste se pokusili odvrátit ten časný příchod. Pamatujte si však, že i když je ideální termín pro porod dvojčat 37. týden, porod o tři týdny dříve pro ně pravděpodobně vůbec nebude předčasný.

Zdroj: http://www.te­hotenstvi.sk/clan­ky/osmy-mesic/porod-dvojcat