Maršmelounek

Poradíte mi, jaký je rozdíl mezi volným spojením slov a souslovím?

Dobrý den, ráda bych věděla rozdíl mezi souslovím a volným spojením slov. Neznáte nějakou dobrou pomůcku, která by téměř stoprocentně ukázala na jedno či druhé? Např. psací stůl = sousloví,to je mi jasné, ale co pak dubový stůl a dřevěný stůl ? Děkuji za všechny připomínky =)

Nejlepší odpověď
annas

Sousloví má platnost jako celek. Pořádek slov je také daný. Nemůžete některé slovo změnit.

Např. skok daleký = sousloví x daleký skok – volné spojení.

Psací stůl je název kancelářského nábytku. Tento psací stůl může být rohový, dřevěný, kovový, velký, malý, moderní, tradiční.

Je rozdíl, budete-li kupovat kuchyňský nebo psací stůl. Nebo něco jiného s přídavným jménem psací…

Nebo psací stroj je druh stroje, když slova rozdělíte, mají jiný význam.
Hudební nástroj – jeden nerozdělitelný význam.

Znáte zkratku VKV = velmi krátké vlny – nemůže říct třeba velice krátké vlny – to už není ustálený název.

Český jazyk x červený jazyk; kočka domácí x černá kočka; rodinný dům x starý dům.

Český jazyk může být psaný nebo mluvený – sousloví upřesňují, přidávám význam.
Kočka domácí může být černá, mourovatá, zrzavá.
Rodinný dům může mít charakter vily, nebo třeba být přízemní, patrový atd.

Zkuste si sousloví rozdělit a přidat jiné slovo. Je to třeba nějak vycítit a uvědomovat si že slovo ze spojení samostatný význam.

Může být i vytvořené ze slovrs – vrhat koulí, mluviti stříbro atd.

Zkuste si sousloví procvičit t v odkazu, Zdůvoděnte si, proč jde či nejde o sousloví.
Nejsnazší je to u odborných názvů.
https://www.sko­lasnadhledem.cz/ga­me/893

Další odpovědi
ivzez

Asi to není stoprocentní, ale pokud jde o konkrétí věc,
mělo by jít o sousloví. A pokud jde spíše o popis něčeho,
jde (většinou) o volné spojení.

Psací/dílenský/kuchyň­ský … stůl → sousloví
Velký/malý/hlu­boký/dřevěný/ko­vový … stůl → volné spojení

led

annas,
A tohle souvětí? Jak je to podle gramatiky?
„Tento starý hrad tvořily ve skutečnosti Nový hrad, nad kterým se tyčil Starý hrad.“

annas

Bez dalšího kontextu uvažují takto:

Pokud se Nový a Starý hrad takto nazývají, tak je to v pořádku,.

Hrad byl starý, postavený dávno, jeho název není už třeba známý, nebo pojmenování vzniklo až po jeho postavení, dnes se nazývá Nový a Starý hrad.

led

Ďakujem, možno toto vysvetlenie pomôže aj pri tejto otázke.