Avatar uživatele
Registrovaný

Poradíte?Dík

Daniel Adam z Veleslavína - z předmluvy k česko - latinsko- řecko - německému slovníku Sylva quadrilinguis

Kdybychom my Čechové, třeba podle německých sousedů a občanů našich, napodobovali úsilí starých Řeků a Římanů, jimž byli barbary všichni národové, kteří nemluvili jejich jazykem, a ozdobovali bychom, tříbili, rozmnožovali a šířili svou řeč, už dávno by se k nám přestěhovala a do našeho státu by byla přešla všecka moudrost řecká a latinská spolu s jejími původci, hodnými věčné paměti.
Krátce, celý sbor filozofů, řečníků, básníků, dějepisců, právníků, lékařů, a co bylo velmi učenych mužů, hovořil by s námi, rozuměl by nám a my bychom rozuměli jemu.
Ale vidíme, že se děje opak. Zda osudem, či naší nedbalostí, nebylo by snadno uhodnouti. V našem věku se nám naskýtá jistě tolik příležitostí vytříbíti češtinu, co se jich našim předkům nikdy v dřívějších stoletích nenaskytlo. Jestliže by k tomu něčím přišlo toto mé neumělé dílko, přiznávám, že jsem dosáhl cíle, který jsem si vedle hlavního prospěchu školského stanovil.
Pak-li ne, budu spokojen, že jsem aspoň poskytl příležitost učenějším mužům, aby vypracovali něco lepšího, a že jsem první jakoby led prolomil, tj. prstem ukázal cestu, aby po ní buď dále šli, uzdá-li se správná a výhodná, nebo se od ní odchýlili, budou-li ji mít za nepřímou a bludnou...

1)Proč se autor odvolává na Řeky a Římany?
2)Jaký je autorův cíl?
3)Polemizujte s autorem, kde má pravdu a kde se mýlí. Odůvodněte.

Děkuju všem !!!

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

1. Daniel Adam z Veleslavína patří k českým humanistům. Navázal na myšlenku jiných autorů, že čeština je natolik vyspělá, že je schopná vyjadřit svým jazykem to, co kdysi dokázala latina a řečtina, vystupoval proti jejich napodobování, zdůrazňoval přístupnost vědecké literatury. I když na stavbu čeština působila latina po stránce stylistické, syntaktické i lexikální, vznikala složitá souvětí - čeština schopna myšlenky vyjádřit, dostačovala i slovní zásoba.

2. D. A. z Veleslavína byl obhájce češtiny především ve svých překladech a předmluvách, upravoval spisy, pomohl kodifikaci češtiny - "veleslavínská čeština" - vzor dokonalé češtiny. Propagoval humanistické vědy, úroveň jeho tisků byla vynikající. Ukázal cestu vědě, po níž mají učenci jít dál.

3. Antická kultura - vrchol kultury, důležitá je minulost zvláště kvůli tomu, že český jazyk neexistoval - důležitý je i kontext. Bez antiky by možná nebyla renezance. Chceme-li poznat přítomnost, musíme znát minulost. Řekla bych, že v tom se mýlíl.

Napodobovat není správné, lepší je původnost, doba husitská totiž zbrzdila u nás vývoj renesance (Karel IV a Petrarca), úroveň vzdělání byla mizerná. (Jednota bratrská - organizované školství - J. Blahoslav - předpoklady pro rozvoj a tříbení českého jazyka - Gramatika, Filipika).

Dosáhl toho, co si stanovil za cíl.

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2597
Zlatý Drap 1748
Zlatý quentos 1269
Zlatý ivzez 756
Zlatý mosoj 660
Zlatý gecco 618
Zlatý led 582
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 542
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.