Spartaboy

Pomáhá při nemoci OCD láska a klid?

Dobrý den, mám nemoc OCD a otec na mě skoro stále křičí kvůli některým věcem. Škrábu třeba mrkev a on okamžitě vejde do kuchyně a křičí ať to není zase vedle ty kousky mrkve. A protože já nechci samozřejmě se tou mrkví dotknout koše jako 99 procent ostatních lidí tak jsem nervózní a vždycky to pokazím a nemám klid a potom se někdy trápím že to musím rychle umýt vodou aby neproteklo moc vody a jíst protože to stojí přece peníze. Svět by se nezbořil kdybych to vyhodil ale on by se asi šíleně zlobil a řekl by to příbuzným a ti by šíleli. A to že mě ty kousky mrkve padají na zem je pro něj důvod aby v tomto dál pokračoval dokud se nespravím. Je to jak na vojně. Když se mu snažím vysvětlit že to nemoc zhoršuje s pomocí článků na netu tak tvrdí že to jsou vyčteninky napsaný pro peníze. Má vysokou školu a uznává jen odborníky a odborné publikace nejspíše. Mohli byste mi prosím potvrdit že klid na OCD pomáhá a stres je zhoršuje? Rád bych kdyby mi to potvrdil spíše psycholog aby tomu otec věřil. A zbytek rodiny mě asi nepomůže protože u toho nejsou a buď je jim to asi celkem jedno bohužel nebo se chovají velmi podobně. Jako kdybyste všechny nemocné nahnaly na vojnu a věřily že je to správné. Vím ale že to není špatný člověk a v minulosti jsem svojí pohodlností zabránil tomu aby všechno bylo mnohem lepší. Omlouvám se není to správná otázka sem asi ale moc mi pomůžete. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… láska a klid pomáhá při všem >>> to ví všichni a kdo ne, tak je b*b …
… VŠ nejni patent na rozum a toleranci …
… co ti pomůže odpověď zde (byť i s odkazem), když uzná jen to co chce (=rozuměj, co se mu hodí) …
… možná je to správná otázka, ale na nesprávným místě (ale které by bylo to správné, viz výše?) …

Další odpovědi
Andain

“Láska a klid pomáhají úplně na každou nemoc.” No… formuloval bych to pro účel vašeho příspěvku trochu jinak (čímž nechci říct, že to není pravda)… stres a mezilidské konflikty dokáží nemoci prokazatelně zhoršit. Na toto téma se jistě najde nespočet vědeckých studií a myslím, že dnes se vliv stresu a mezilidských konfliktů vcelku dostává do popředí. A myslím, že každý rozumný lékař vám potvrdí, že neúměrný stres zabíjí a způsobuje celou řadu onemocnění. Takže jestli chce tvrzení, že by vám prostředí, ve kterém by bylo méně stresu a více podpory, prospělo, tak tady ho máte, pod tohle se vám klidně stokrát podepíšu. Nevím, jak daleko jste se svou diagnózou ohledně OCD, zdali to byla sebediagnóza nebo došlo i na návštěvu minimálně klinického psychologa (což by mělo!!!!), ale rozhodně jsem si jist, že stresující podněty mohou OCD docela rozdráždit, vždyť to vidím i u sebe, byť mám OCD spíše lehčího ražení, větší stresová zátěž mi dokáže udělat v psychickému rozpoložení docela sajgon. Apropos, na internetu se najdou k nemocem jako je OCD i informační brožurky, tam se o stresu a konfliktech určitě někdo zmínil. :))

Dochy

Kolik je Ti? (orientačně – a nemusíš odpovídat, stačí se nad tím zamyslet pro další otázky, které mám)
OCD Ti bylo diagnostikováno odborným lékařem?
ON u toho nebyl? Neviděl papír? Lékař mu nic neřekl?

Jinak promiň, odborník bohužel nejsem. Ale jsem rodič s dítětem, které má také nějaké potíže. Můj pocit ale je, že v současné době se lékaři snaží s rodiči spíše mluvit a spolupracovat – na rozdíl od dřívější doby, kdy se lékař stavěl do pozice boha který jen sděluje diagnózy (pokud chce) a nařizuje co rodič/pacient má udělat bez informace PROČ. Stále ale může být potíž třeba v tom, že zatímco jeden z rodičů dostane přesné informace k druhému se nedostanou, nebo jen zkresleně. A také je možné, že rodič ty informace ani přijmout nechce (každý chce mít dokonalé a naprosto bezchybné dítě – takové sice neexistuje, ale my si ho „můžeme“ udělat ignorováním jakýchkoli známek odlišnosti)