Rokio

Pokud zaměstnanec, který je psychiatrickým pacientem, vysadí léky, může o svou práci přijít?

Na OA jsem se učil, že pracovník může přijít o místo pouze ze svou důvodů, a to jsou:

  1. úmyslný trestný čin
  2. zvlášť hrubé porušení pracovní kázně

Pokud zaměstnanec, který tohle udělá, skončí v psychiatrické léčebně, bude pobírat náhradu mzdy a pak nemocenkou, dokud se nevyléčí?

Nejlepší odpověď
Filip84

Ano i ne.

Pokud budeš mít předepsánu nějakou medikaci „na hlavu“, a pokud jí přestaneš brát, a v důsledku toho se staneš dočasně práce neschopným, nárok na nemocenskou máš, takže máš i nárok na náhradu mzdy po dobu prvních 14 dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti. Ten nárok bys neměl, nebo bys ho měl snížený, pouze z platným právem taxativně stanovených důvodů, např. že jsi se zúčastnil rvačky, způsobil jsi si dočasnou pracovní neschopnosti úrazem v opilosti atp. To, že jsi vysadil léky, mezi to nepatří.

On se to, totiž, taky nemají jak zaměstnavatel, ani ČSSZ, dozvědět. Ty dojdeš k lékaři, ten Tě uzná dočasně práce neschopným, a proč jsi dočasně práce neschopným, to je lékařské tajemství.

Jiná věc ale je, pokud bys ty léky odmítal brát nadále, nebo jsi je vysadil během uznané dočasné pracovní neschopnosti. Zaměstnanec je povinen dodržovat léčebný régime, pokud léčebný régime nedodržuje, může to vést ke snížení náhrady mzdy či nemocenské, k jejímu odejmutí, nebo i k okamžitému zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele.

Je to rovina příliš hypothetická, protože se to pravděpodobně nestane: zaměstnavatel, a po 15 dnu ČSSZ, se to nemají jak dozvědět. Jedině lékař by musel tu nemocenskou ukončit, protože nedodržuješ léčebný régime. Což lze.

Takže v praxi Ti, v tomto případě, hrozí spíš to, že Tě lékař upozorní, podruhé Tě upozorní, pak Ti ukončí marodku, a Ty, pokud se se zaměstnavatelem nedohodneš třeba na tom, že si vybereš dovolenou, můžeš přijít o práci, protože v ní budeš muset být, ale nebudeš toho schopen.