zjentek

Pokud si na svém výpisu z účtu mimoděk všimnu mnoha neznámých milionů navíc a nepodniknu vůbec nic, dopouštím se čehosi?

A jak je to v případě, kdy mě přehled bankovního účtu absolutně nezajímá a mám zablokované výpisy, včetně informačníchch sms? (Čili řekněme nevím, že mně na účtu omylem přibyly miliony.)

A pokud by mně prostředky, který tedy přistály na účtu omylem, pocházely řekněme z trestné činnosti, což bych netušil, ale dělal mrtvýho brouka, co se převodu týče, tak by banka neřešila nic a miliony by mně na tom účtu ležely do tý doby, než by u mě doma zazvonili pánové v obuvi „psí dečky“ a velmi přesvědčivě by mně vyzvali, abych tu částku NEPRODLENĚ převedl zase jinam? Z důvodu lásky k životu bych tak učinil a co by následovalo potom (ve vztahu banka- můj účet)? Už nic? Prostě ticho po pěšině?

A druhá varianta- miliony na mém kontu bych bance nahlásil a té by se nepodařilo kontaktovat majitele účtu, odkud byly prostředky převedeny. Pak by nadále zůstaly na mém účtu (protože co kdyby byly fakt určeny mně), anebo má banka pro tyto účely virtuální prostory, kam „neznámé“ peníze dočasně uloží, aby občana na jeho účtu nijak nedráždily?

Chybí kat. bankovnictví.

Nejlepší odpověď
quentos

Jistě, tzv. bezdůvodného/ne­oprávněného obohacení.
Zablokované výpisy a SMS je tvůj problém, je to tvůj účet, takže za šachy na něm zodpovídáš. https://www.pe­nize.cz/ucty-karty/335959-chybne-zadana-platba-kdo-vam-vrati-penize-zaslane-na-spatny-ucet

Zdroj: https://www.pe­nize.cz/ucty-karty/335959-chybne-zadana-platba-kdo-vam-vrati-penize-zaslane-na-spatny-ucet

Další odpovědi
marci1

Jednalo by se o bezdůvodné obohacení s nepodmíněným trestem až 10 let vězení. Hana Hegerová dostala na účet omylem 1 milión Kč, které patřily Karlu Gottovi, nevrátila je a odseděla si půl kriminálu díky milosti prezidenta (ne celý trest, který dostala).
https://www.se­curitymagazin­.cz/krimi/zpe­vacka-hana-hegerova-pul-roku-v-kriminale-kvuli-zpronevere-zavratne-castky-kvuli-penezum-karla-gotta-ji-hrozilo-az-deset-let-1404061044.html
https://www.bles­k.cz/galerie/ce­lebrity-ceske-celebrity/616370/he­gerova-ve-vezeni-kvuli-milionu-od-gotta-z-vezeni-ji-dostal-tenhle-dopis-komunisty?foto=1

Kepler

No, asi by na to v bance brzy přišli a pravděpodobně by tě kontaktovali dopisem nebo mailem. Nebo by to rovnou zase odmazali a napsali omluvu. To by ses už potom nemohl vymlouvat, žes o tom nevěděl. Jinak by to asi byl trestný čin zatajení věci, či jak se tomu říká.

Dochy

Domnívám se, že když to necháš být, mohl by to být tr. čin „zatajení věci“, jinak obecně „bezdůvodné obohacení“

Pokud účet opravdu nesleduješ a nezjistíš to, pak se dopouštíš pouze trestuhodné, ale našim zákonem netrestané, nedbalosti.

Pepa25

  1. Všimnu, vím, že to nejsou mé peníze, ale peníze si ponechám → teoreticky hrozí postih, ale prakticky pouze v případě aktivních kroků (peníze obratem převedu na účet na Seychelách apod.)
  2. Nevím o tom, protože účet nesleduju → pak samozřejmě není problém, nikdo nemá povinnost kontrolovat každý pohyb na svém účtu

dubraro

IMHO pokud ty peníze nevybereš a neutratíš, tak se ničeho nedopustíš. Těžko můžeš odpovídat za chybu banky.
Mně se to skutečně stalo, jen to byla menší částka okolo 20.000. Nedělal jsem nic a za dva dny to zase zmizelo.

klumprt

Zločin zatajení věci podle § 219 odst. 1,3 trestního zákoníku. Když těch milionů bude víc než 5. Sazba 2–8 let.

Ametyst

Peníze nepřišly omylem, ale byl to komplot, aby Tě mohli vyhodit z práce kvůli úplatku.

Edison

I pokud bys nic nepodnikl, tak by ses asi dopustil uvedených tr. činů, neb by Ti z toho šly ouroky. To, že něco nevíš nikoho zajímat nebude.

Druhá otázka je zajímavější. Ticho po pěšině… mno… dokud na to nepřijdou i „orgány“, jako že na to přijdou. Pak se bude řešit, jestli jsi byl vydírán a proč jsi nic nenahlásil. Nemluvě o tom, že jako svědek bys byl asi pro „majitele“ těch peněz "nepřijatelný. 😉

Třetí je asi vcelku jasná a sám sis z části odpověděl: Myslím, že na to existují „depositní“ oučty.