Pokud položím na Odpovědi.cz otázku nebo dotaz, ptám se vlastně všech lidí nebo konkrétně jednotlivého člověka ?

A nejenom na Odpovědi.cz. Jde mi hlavně o psaní vět s oslovením. Například se zeptám (Který film se vám líbí ?) s tím, že se ptám všech. Nicméně jsem se u některých setkala, že se ve stejné otázce zeptali „Vám“, což znamená jednoho člověka. Jsou tedy nějaká pravidla pro psaní Vám/vám, Vy/vy a tak na internetu ? Velmi děkuji.

Doplňuji:
Tak bezvadně. 🙂 Jsem si právě také říkala, že se má psát „vám/vy“, ale právě, že jsem se setkala i s „Vám/Vy“, tak jsem si najednou nebyla jistá správností. Tak už vím.

Nejlepší odpověď
annas

Oslovení Vás, Vám píšeme jen v dopisech, ať jde o jednu nebo více osob.. Takže zde stačí písmenko malé.

Další odpovědi
briketka10

ptáš se nás všech co tu jsme :)

Sůwa

Nepovažuji to za osobní, takže i když oslovuji pouze jednoho člověka, velké písmeno nepoužívám. V mailu už pak samozřejmě ano.

lenisek01234

Ptáš se všech lidí ;) všichni to tady vidí ;)ú jsou to lidi všichni :)

Drap

Otázka je pro všechny, tudíž se domnívám že by mělo být vám. Ale myslím, že neni ani potřeba takové věci řešit.

anonym

A když se vás zeptám co pijete?

arygnoc

jedného človeka, veľké V, všetkých, malé v.