pizlicka

Pokud nemám odpracované roky, jaký budu mít důchod?

Pokud si clovek plati 20 let socialni pojisteni, ale nepracuje, pujde do plného invalidního duchodu, vyměří se mu základ, to je 3337 Kč nyní. Jinak nic, protoze nemá odpracovane roky a nelze spočítat prumer z prijmu,kdyz zadny nebyl. ALE pokud neplati socialni vůbec, je 12 let na uradu práce, predtim pracoval jen chvili, uznaji mu plny invalidni duchod a reknou, jo ,chybi vam 1 rok sociálního, ten dotycny si doplati 89tisic, bum ,dostane také 3337 stejně jako ten, co si socialni platil 20let, ale také nepracoval? Protoze zákon říká,ž e musí mit zaplaceno aspoň posledních 5 let sociálního. CHAPU TO SPRÁVNĚ??

Pokud, nikoliv pokud

Nejlepší odpověď
da ny

Pokud nemáte odpracované roky, neměla byste mít žádný důchod.
U ID je to jiné, stát je velkorysý a roky dopiočítá, jako odpracované.
Otázka sociálního pojištění je jedna věc, výše důchodu druhá.
http://www.fi­nance.cz/ducho­dy-a-davky/kalkulacky-a-aplikace/kalkulator-starobniho-duchodu/
Jinak to chápete asi správně.
Pokud je osoba trvale invalidní, přechází do důchodu starobním s tím, ci je pro ni výhodnější (ID, pokud dále pracuje, je starobní vyšší než ID).
Zákonem stanovená minimální částka sociálního pojištění se odvíjí od minimální mzdy.
Kdo odvedl málo, málo dostane. Základní, nízký důchod.Je jedno, zda platí 20, 30 let nebo si stejné minimum doplatí jednorázově.
Často se diví OSVČ, odváděli málo z „nízké“ mzdy. Nejvíce peněz do kasy ČSSZ přinesou zaměstnanci. Stát si vezme daná % z hrubého příjmu (superhrubého) a dvojnásobnou částku za ně odvede/zaplatí ještě zaměstnavatel.
Osoby, které se např. staly plně invalidní před 18. rokem věku, nikdy nepracovaly pobírají státem určený ID 3. st. asi 14 tisíc (mění se, podle průměrné mzdy). Předpokládá se, že kdyby bývaly mohly pracovat…

Známý byl na ÚP 15 let, při odchodu do ID 2. st. si doplatil za ta léta, která se nezapočítala jako práce. Pobírá 6 tisíc (kdysi pracoval jako malíř pokojů). Kolik platili nevím, pomohla mu finančně sestra.

Další odpovědi
pusinka50

Já vůbec nejsem z tvé multifunkční otázky moudrá. Popisuješ 2 různé věci. Doplatit 89 tis.Kč? Pak určitě není 3.337 Kč „rovná se“ po doplacení sociálního pojištění opět 3.337 Kč. Zkus otázku o hodně zjednodušit a popsat skutečnou situaci. BTW, doba invalidního důchodu se započítává do nároku na starobní důchod. Při nároku na starobní důchod může nemocný požádat o přepočet na sociálce a může si pak vybrat mezi výší invalidního nebo vypočítaného starobního důchodu, který důchod bude vyšší..

Kepler

Tady ti asi nikdo detailně neodpoví. Na výpočet existuje dost složitá metodika. Je ale možnost nechat si to alespoň orientačně spočítat na SSZ. Než jsem šel do předčasného starobního důchodu, tak mi to udělali.

quizzi

Účast na dobrovolném pojištění osob je však možná v rozsahu nejvýše 15 let, viz https://www.za­konyprolidi.cz/cs/1995-155#p6-2
.
Vyměřovacím základem osoby dobrovolně účastné důchodového pojištění pro pojistné na důchodové pojištění je částka, kterou si určí, nejméně však částka ve výši jedné čtvrtiny průměrné mzdy platné v kalendářním roce, ve kterém se pojistné na důchodové pojištění platí.
.
Takže záleží, jakou částku dotyčný člověk platil, jestliže minimální, tak se výše důchodu počítá z té ¼ průměrné mzdy platné v kalendářním roce, viz https://www.vzp­.cz/platci/in­formace/povin­nosti-platcu-metodika/osvc/osvc-prumerna-mzda

pizlicka

NIKDO JSTE mi neodpověděl na mou otázku.neplette tam vůbec starobni duchod.ja se ptam na PLNY INVALIDNI DUCHOD.

pusinka50

Ptáš se tak ZAMOTANĚ A NESMYSLNĚ, že zřejmě nikdo nerozuměl otázce