Kazatel

Pokud máme na radiátorech poměrové měřiče tepla a já si dnes přitopím přímotopem, zaplatím toto teplo „2ד?

Doplnění:

Pokud je princip měřiče ten, že porovnává teplotu radiátoru (např. 35°) vůči teplotě okolí (19°) a já zvýšení teploty okolí (na 23°) realizuji jinak (topením do zásuvky), jak měřák pozná, že nemá toto teplo počítat a že se vzalo jinde?

Nejlepší odpověď
Kepler

Ne, poměrový měřič zaznamenává pouze teplo z radiátoru. Aspoň tedy teoreticky. Já jsem si pouštěl radiátory až když bylo v pokoji 20 st, což se dělo tak jednou za zimu na pár dní, když bylo venku –10 st. Díky dobré izolaci obvodové zdi jsem topit ani nemusel, dostatečně mě vytápěly i sousední byty. Roční přeplatek za teplo dělal 4 – 6 litrů.

Další odpovědi
aliendrone

No, nepatrně by se to teoreticky mohlo projevit (rozhodně ne ale 2×), pouze ve zcela zanedbatelné míře. I když jinak budeš mít v bytě teplo/zatopíš něčím jiným, tak radiátor NEOHŘEJEŠ (ten bude v takovém případě naopak teplo odvádět) a protože kovy i kapaliny vedou teplo mnohem efektivněji než vzduch, nemusíš mít žádné přehnané obavy.

Edison

V zásadě NE. Resp. se ta spotřeba tepla rozdělí v nějakém poměru. U přímotopu to bude vyjádřeno spotřebou elektriky. Je tedy dobré si spočítat, jestli je výhodnější cena tepla, nebo elektriky.

Midoc

Za za teplo se dvakrát více nezaplatí. Měřič měří teplotu radiátoru. Topeni že zásuvky by muselo ohřát o něco více radiátor.
Lepší je namontovat na radiátory termostatické hlavice.