Avatar uživatele
Lucyfer

Pokud mám doma oblečení z mixu barev (např. bílá + modrá), mám to prát spíš v prostředku na bílé nebo barevné prádlo?

Tohle mi vrtá hlavou třeba u peřin (respektive povlaků)… Ty peru obvykle na 60°, říkám si, že budou asi i špinavější, tak třeba přidám ten perkarbonát… ale ten mám spíš spojený s bílým prádlem a jeho vybělením (prozářením), a co ty barvy… Co vlastně přidávají do těch gelů/prášků „navíc“, aby barvy byly krásně živé a nebledly? Váhám, jestli potřebuju mít u peřin krásné barvy… ale i tak nějak celkově…
Jinak do pračky to házím buď ke světlému nebo tmavému prádlu (když je to kombinace barev), podle toho, která na té látce převažuje…

Zajímavá 0 před 238 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
cappuccino

Prasky a gely na bile pradlo vzdycky obsahuji belici prostredek. Proto by se mely pouzivat jen na bile pradlo.
Moje rada:

  1. bile pradlo zvlast – pak zustanou kosile a bila trika bila – prasek na bile pradlo
  2. barevne pradlo zvlast – z toho luzkoviny a rucniky na dlouhy program 60°C

osatni barevne jako dziny a barevna trika staci na 40°C (podle zaspineni) pouzit prasek nebo gel na barevne pradlo
3.cerne pradlo (nebo i tmave modre ci cervene ) prat na 40°C na kratky program – pri pouziti gelu na cerne pradlo ti nezesedne a bude porad cerne
Samozrejme vyperes i v univerzalnim pracku, ale barvy ti za nejaky cas vyblednou.

Upravil/a: cappuccino

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Pokud máte oblečení nebo povlaky na peřiny v kombinaci více barev, měli byste jej prát preferovaně s barevným prádlem na nižší teplotě a s prostředky na barevné prádlo. Higher teplota a bělící prostředky mohou barvy vyblednout.

Při praní barevných materiálů se doporučuje používat speciální prostředky určené pro barevné prádlo, které obsahují složky, jež pomáhají fixovat a zachovávat barvy. Některé z nich mohou dokonce obsahovat složky, které pomáhají obnovit sytost barev.

Rovněž je důležité brát v potaz typ tkaniny. Některé materiály, například hedvábí nebo vlna, vyžadují specifický způsob praní a určitý typ prášku.

Pokud jde o peřiny, můžou výrobci dát na etiketě doporučení k praní. Barvy na peřinách často nejsou tak důležité jako čistota a hygiena, takže můžete pokračovat v praní na vyšší teplotě s přídavkem perkarbonátu, pokud vás to neobtěžuje možné vyblednutí barev. Je však dobré si předem ověřit, zda tkanina a barvy na povlacích peřin snesou vyšší teploty a silnější čisticí prostředky.

Pokud jde o rozdělení prádla podle barev, vaše strategie zní rozumně. Jen mějte na paměti, že silně barevné kousky mohou potenciálně pouštět barvu, zejména při prvních praních, a mohou tím pádem jasnější prádlo zbarvit. Nové, silně barevné oblečení je proto nejlepší prát zvlášť poprvé, nebo ho ponořit do vody s octem, který pomáhá fixovat barvu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Lucyfer

Já si to asi zbytečně komplikuji. Ale často si říkám, právě, když bych měla v ruce třeba triko s bílými a modrými proužky, že bych ráda vytěžila maximum jakoby pro obě barvy – aby bílá byla zářivá a barva měla stále svou intenzitu. Možná právě na tohle slouží ty univerzální prostředky? Snažím se kupovat spíš jednobarevné věci… zdá se mi to praktičtější. Na tom trhu je taky těch výrobků bambilion a pak zjistím, že obyčejné marseillské mýdlo z rossmannu, za stovku, bez parfemace, zvládne vyprat jakoukoliv tkaninu, včetně vlny a hedvábí, na jakoukoliv teplotu… že to člověk nemusí řešit… a toho místa, co ušetřím. 😀
Ale zase mě lákalo vyzkoušet něco nového, prozkoumat další značku.

Děkuji, něco si z toho vytáhnu.

Ono asi stačí, když se mi podaří zachovat tu věc ve stejném stavu, jak byla koupena… že to nemusím chtít ještě nějak „vylepšovat“, to mě tam asi mate.

Avatar uživatele
da ny

Gel dávám i přímo do bubnu (i když mám pračku s dávkováním do přihrádky, to je vhodné pro prášek).
Jedlá soda do bubnu, k pranému prádlu
Přidávám ke světlému ložnímu prádlu, k ručníkům
Ke světlým džínám, ke špinavějšímu prádlu. Kolegyně k pracovním oděvům manžela.
„Přidání jedlé sody do praní je dobrý způsob jak jemně vyčistit oblečení od silného zápachu nebo skvrn. Použití jedlé sody může také napomoci změkčit prádlo, zvýšit účinnost pracího prostředku a udržet bílé prádlo bílé. Jako bonus také pomůže udržet vaší pračku čistou.“
Zdroj:
https://www.ros­smann.cz/tren­dy-a-inspirace/8-figlu-na-prani-pradla-ktere-jeste-neznate

Avatar uživatele
cappuccino

Jeste jeden tip, ktery mam od opravare: Kapsle na prani jsou sice velmi prakticke, ale pokud nedas dlouhy program, nestaci se cele rozpustit a zanaseji buben.
Ja je pouzivam vyjimecne anebo na dovolene.

Nový příspěvek