kurec

Pokud lidské tělo bude spojeno s nulovým vodičem v zásuvce, tak se vlastně nic nestane, že ne?

Protože člověka zabije jen ten fázový vodič. To dává smysl, ne?

Odpovědi
elkon

Člověka může zabít nízké napětí, když uzavře svým tělem obvod proti zemi (nebezpečí se zvyšuje, pokud dojde k dotyku levou rukou). Pokud by byl člověk odizolován od země, dotek fázového vodiče mu neublíží. Ale nezkoušejte to, když nemáte elektrotechnické zkušenosti.

hapiky

Můžeš dostat i tak na malou chvíli ránu (el.proudem), když poblíž dojde k přímému zkratu. Samozřejmě pokud budeš stát na zemi nebo třeba ve vlhkém sklepě.
Velikost rány bude záležet na poměru odporu nulového vodiče a tvého lidského těla se zemí.

Dochy

Vodič, ani fázový, nikoho nezabije, pokud se mu například neomotá kolem krku.
Nulový a ochranný bývají standardně spojeny v domovní rozvodnici a připojeny na zemnění. Takže standardně by na nulovém vodiči nemělo být téměř žádné napětí proti ostatnímu vybavení a částem bytu. Nicméně nikdy nebudeš vědět kterej trouba to zapojoval a jak to zapojoval a také nelze předem bezpečně odhalit, zda v instalaci nedošlo k nějakým poruchám. Takže obecně bych byl na jakékoli osahávání pracovních vodičů hodně opatrný.

Například stačí aby došlo k poruše nulového vodiče (někdo ho přesekne při montáži nábytku, zoxiduje kontakt v rozvodné krabičce,…) a pokud v daném zásuvkovém okruhu někdo připojí spotřebič do zásuvky (téměř libovolný – i nabíječka mobilu bude stačit), budeš mít na nuláku fázové napětí.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.