Rokio

Pokud invalida 3. stupně pracuje na HPP, musí také odpracovat 35 let, aby se mu to počítalo pro starobní penzi?

35 let musí zdravý člověk pracovat, aby měl nárok na důchod. Invalidním důchodcům 3. stupně stát sám platí sociální pojištění, takže získavají roky zdarma. Pokud se někdo např. stal invalidním důchodcem 3. stupně ve 20 letech, tak v 55 letech bude už mít léta a v 65 letech se mu to připočte k dobru pro budoucí starobní důchod, který se přeměnil z invalidního.

Mně by ale zajímalo, co když invalidní důchodce 3. stupně bude pracovat jen např. 12 let na HPP. Pomůže mu to k vyššímu starobnímu důchodu než kdyby vůbec nepracoval a spoléhal se pouze na stát?

Odpovědi
Herjulfson

Pokud pracuje invalida 3. stupně? Tak to si piš, že mu ho dříve nebo později seberou.