Rokio

Pokud duševně nemocný a zdravý člověk spáchají ten samý zločin, dostane psychotik kromě ochranné léčby nižší trest?

Jsou dva pachatelé. Jedná o zločin vražda. Oba pachatelé spáchali ten samý zločin přibližně se stejným množstvím polehčujících a přitěžujících okolností.

Psychotik spáchal vraždu, protože vysadil léky pod pohnutkou, že mu nedělali dobře. Zdravý člověk měl na vybranou. Svobodně se rozhodl pro vraždu a byl plně příčetný a neměl duševní poruchu. Kdyby chtěl, nemusel ji spáchat. Psychotik ji spáchat nechtěl.

Dostane ten duševně narušený jedinec alespoň nižší trest, když dostane i léčbu na uzavřeném psychiatrickém oddělení?

doplňující otázka: Může to dojít tak daleko, že by psychotický vrah skončil na doživotí ve vězení se zvýšenou ostrahou a ještě by k tomu dostal zabezpečovací detenci? Píšu o psychotikovi, který opravdu nechce ublížit ani zvířeti.

Nejlepší odpověď
Midas

Podle tvých otázek by se dalo soudit, že se chystáš spáchat nějak zločin a snažíš se ho předem omluvit.
Může dostat doživotí.

Další odpovědi
Vojta24

Já doufám, že za něj bude potrestán stejně jako zdravý jedinec.

Zvlášť když je to tak mazaný prevít, aby se na možné důsledky ptal na poradně odpovedi.cz ještě před spácháním plánovaného trestného činu aniž by se jakkoliv staral o možné dopady na nebohou oběť jeho zvráceného počínání.

Ametyst

Některé trestné činy jsou tak příšerné a kruté,ze se s tím naše změkčilá civilizace neumí vyrovnat jinak, než ze to svede na nepříčetnost či jinou duševní chorobu. Protože v naši civilizaci přece není na takové krutosti místo: to musel spáchat narušeny jedinec. Jiné vysvětlení není. Tak hloupe jsou naše demokratické instituce.

Dochy

Teď bych tu očekával Drapovu odpověď o tom, že rozhodnutí soudu nelze předjímat a konečně bych mu dal za pravdu.
Soud bude řešit nakolik byl pachatel za své jednání zodpovědný a případně místo trestu nařídí ochranou léčbu.

Herjulfson

Zcela jistě už to tady zaznělo. Nečetl jsem ani celou otázka, ale rozdíl mezi příčetným a nepříčetným pachatelem je ten, že příčetný pachatel dostane trest třeba deset let v base. Nepříčetný pachatel (blázen) nedostane trest deset let ve vězení, ale můžou ho zavřít do blázince nebo jiného zařízení pro osoby s duševní poruchou a v tomto případě třeba na doživotí – do doby než se uzdraví, což nemusí být nikdy. Samozřejmě o všem rozhodne soud.