Rokio

Pokud člověk má právně závadné fotografie a stíhá ho kvůli tomu policie, je polehčující okolnost jejich smazání?

V případě, že si někdo pořídí fotografie, které nesmí držet, nebo jsou ukradené (např. je zkopíruje, dá je do počítače a pak je šíří na svém webu) a poté, co ho kvůli tomu začne stíhat policie, je z počítače smaže a vysype koš, hmotné fotografie dá do skartovačky a zruší svůj web, jedná se o polehčující okolnost? Není to v podstatě náprava své chyby tím, že zlikviduje věc, která porušuje zákon?

Co si myslíte vy? Je to polehčující okolnost, nebo přitěžující okolnost, či něco úplně jiného?

Nejlepší odpověď
Drap

Bude to posuzováno jako ničení důkazů, popřípadě jako maření vyšetřování

Další odpovědi
zjentek

V prvé řadě by měly být posuzovány okolnosti, ZA KTERÝCH dotyčný MAZAL. V jakém zájmu činil, obecném, či svém vlastním, atd. Stíhání orgánem moci už navrženo bylo, čili likvidace materiálů by zde mohla (a MĚLA) být považována za chladný osobní kalkul z jeho strany, takže tahle „polehčující okolnost“ by neměla bránit jeho následnému obvinění. Otázkou je, na podkladě čeho policie stíhá- co má v ruce.

anonym

Nevím zda se tu teď bavíme o autorském právu a nabízení autorsky chráněných děl nebo o něčem daleko závašnějším z pohledu trestního práva … ale budu předpokládat, že se bavíme jen o právu autorském.

Polehčující okolnost to není, protože soud tak jako tak předběžným opatřením nařídí zablokování příslušného webu. Takže to nebude hrát žádnou roli.

Soud bude posuzovat škody, které autorům už vznikly před výmazem/znepřís­tupněním webu.

ivzez

O polehčující okolnost by podle mne nešlo.

Já to vnímám jako zbytečný „pokus o záchranu“. Smazání fotek ani vysypání koše nepomůže, fotky v PC stále jsou a policie si s tím dokáže poradit. Obdbně u smazaného webu. Jestlipak víš, že „problematické“ nejsou jen fotky či jiné obrázky, ale i ukradené texty?

Jediná rozumná věc je takové fotky (obrázky, MP3, filmy, texty) nemít
a v žádném případě je nezveřejňovat.

Edison

To posoudí soudce.

Mc Merkurion

@Pravo: … v jádru souhlasím, jen že to nejsou polehčující okolnosti a ale způsob, jak se vyhnou trestu …