pizlicka

Pokud clovek cely zivot nepracuje, dostane starobni duchod, nebo co s temito lidmi bude?

Doplňuji:
a to platí i pro castecne invalidni duchody??

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Pokud celý život nepracuje, neodpracuje dobu potřebnou na důchod. Pokud však věkem splňuje nárok na důchod, obdrží důchod v základní výměře. V současné době je základní výměra starobního důchodu 2.340,–Kč (k roku 2014).

Z čeho se skládá starobní důchod?

Každý státní důchod v Česku se skládá ze základní výměry důchodu a procentní výměry důchodu. Základní výměra je pro všechny důchody stejná a v roce 2014 činí 2 340 Kč. Procentní výměra důchodu vypočteného v roce 2014 bude záviset na výdělcích, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění, v letech 1986 až 2013 a získané době pojištění. Právě z výdělku v letech 1986 až 2013 se vypočítá osobní vyměřovací základ, což je zjednodušeně řečeno průměrná měsíční mzda v současné hodnotě. Dřívější výdělky jsou při výpočtu osobního vyměřovacího základu násobeny koeficientem zohledňujícím inflaci.

Další odpovědi
quentos

Nedostane (viz zdroj). Co s nimi bude, záleží tedy na nich a na osudu.
To, že se takovému člověku vypočítá z průměrné mzdy, je mýtus rozšířený hoaxem.

Zdroj: http://finance­.idnes.cz/neza­mestnani-a-duchod-0tx-/penze.aspx?c=A140603­_2070411_poj_sov

zzzlatokopka

Můj neodborný názor:-)
Já si myslím, že důchod dostane, bude to tak jak psal Raibek, akorát k těm cca 2 tisícům dostena i spodní hranici procentní výměry, ta je myslím kolem 700kč, takže celkem dostane asi trojku:-)

Přesně bude vědět ivzez, tak si na ni určitě počkej.
Doplňuji:
No možná si to pletu se vdovským.

ladan84

To co píše první odpovídající, je pochopitelně nesmysl. Pokud žadatel nezíská potřebnou dobu pojištění, není mu přiznání žádný důchod. Doba pojištění potřebná pro vznik nároku na invalidní důchod je popsána zde:
http://www.na­seduchody.cz/cla­nek_60-narok-na-duchod-kolik-potrebujeme-na-invalidni-duchod.html
Samotná základní výměra důchodu se nikdy nepřiznává.
Co s těmi lidmi bude? To samé co dosud – budou žít ze sociálních dávek.

ivzez

Starobní důchod je dávkou důchodového pojištění.

Důchodově pojištěni jsou zaměstnanci a OSVČ (obojí povinně),
případně osoby, které si důchodové pojištění hradí dobrovolně
(např. nezaměstnaní, inv. důchodci I. nebo II. stupně, …).

Důchod může být přiznán jen tomu, kdo splní podmínky
(dobu účasti na důchodovém pojištění) pro jeho přiznání.

Invalidní důchody jsou „jiná kapitola“,
u těch se postupuje jinak.

Nebude-li někdo mít nárok na důchod,
může požádat o státní sociální podporu,
případně o pomoc v hmotné nouzi.

  • ––

Projděte si otázky k důchodům z posledních dnů, v odpovědích jsem
dala odkazy na web ČSSZ (ať to nemusím znovu procházet).