Hungalabunga

Pokud bysme udělali z ponorky vesmírné plavidlo, pohybovala by se jako ve vodě?

Nebo je zapotřebí jiný pohon k pohybu?

Nejlepší odpověď
Kepler

To samozřejmě ne, ve vzduchoprázdnu by lodní šrouby byly k ničemu. Je nutný reaktivní pohon: chemické rakety, iontový pohon. V rámci Sluneční soustavy by to teoreticky mohly být i obrovské plachty – pohon pomocí tlaku slunečního záření.

Další odpovědi
aliendrone

Uniká ti dost ZÁSADNÍ fakt. Ponorka je stavěna tak, aby odolala silnému přetlaku zvenčí, kdežto vesmír je v podstatě vakuum. Vůbec by mne nepřekvapilo, kdyby poté, co by byla vystavena nulovému vnějšímu tlaku by došlo k její explozi, takže můžeš rovnou otázku pohybu/pohonu stáhout z pořadu dne. Jinak ale Kepler zločinný má pravdu. :)

Edison

A ještě směrování pohybu/řízení. Bez něčeho, co by reagovalo s kormidly to prostě nende. Ani regulace výšky/hloubky pomocí vyrovnávacích nádrží by nefungovalo. Zkrátka… všechno špatně.

Kepler

alien: já myslím, že by vakuum ponorce neublížilo. Tvar trupu je takový, že vydrží tlaku zvenčí i zevnitř. Co je to 100 kPa oproti 10 Mpa v hloubce 1 km (i to vojenské atomové ponorky vydrží, batyskaf vydržel ještě 10× tolik. Akorát by se v ponorce nesmělo moc prdět.