tadeas.klime

Pokud by za pokles porodnosti již téměř o 20 tisíc dětí ročně mohly konkrétní skupiny, můžeme s nimi bojovat?

Např. pokles porodnosti může souviset se zvýšením poptávky na trzích s malou elasticitou nabídky tj. byty, domy, silnice, státní služby (zdravotnictví, školství, bezpečnost atp.), specialisté… (Např. ročně se zvýší o 0,4 % silnic o 0,7 % bytů atp.) Tj. ti, již mohou za zvýšení poptávky, mohou být ti, již neumožnili narození desítek tisíc dětí ročně, a tudíž je možné se na dívat negativně a bojovat s nimi?

https://www.czso­.cz/csu/czso/roc­nik-narozenych-2022-je-nejslabsi-za-poslednich-18-let
https://www.krte­cek.com/pocet-narozenych-deti.php
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Genocide#Im­posing_measures_in­tended_to_pre­vent_births_wit­hin_the_group_Ar­ticle_II(d)

Nejlepší odpověď
Ametyst

Už jsem alergická na ta bojová a válečná hesla. Vláda vždycky vidí řešení jakéhokoliv problému od konce, nikoliv od příčiny. Ať nastaví podmínky k životu, a ne drbat lidi z kůže a zdanit jim i vydechovaný vzduch.To, že jim hodí pod stůl pár drobných, nic nevyřeší. Tato vláda, poslušná zahraničních odstrašujících příkladů, nastavila lidem podmínky, neslučitelné se životem.

Další odpovědi
Drap

Ano, bojovat můžeš. Pořiď si ale také živ a vychovávej třeba 20 dětí.

aliendrone

Než začneš cokoliv spekulovat na základě statistik, musíš statistice trochu rozumět. Je to velice užitečná věda s ohromným přínosem/výsled­ky, ALE…

Musíš ji používat KOREKTNĚ. Jinak dopadneš bledě, to je ZCELA NEVYHNUTELNÉ.

Tak komplexní problematika, jakou je pokles porodnosti – vždyť ani nedokážeme vyjmenovat (a zohlednit) všechny faktory, na nichž věc závisí, natož dostatečně objektivně kvantifikovat jejich význam (podíl) na věci. Takto formulovaný dotaz (s požadavkem na odpověď „na základě statistiky“ tě ZCELA JISTĚ zavede tak akorát víš kam. Staneš se obětí paradoxu výběru (tzv. Simpsonův paradox, kdyby někdo měl zájem https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Simpson%C5%AF­v_paradox ). 😐

V praxi se s tím denně setkáváš. Politici „na základě STATISTICKÝCH ÚDAJŮ ČSÚ“ ti doblba tvrdí, že je vše den ze dne lepší, svá tvrzení podloží statistikami (ČSÚ). A ty si MARNĚ lámeš hlavu „kde je chyba“, protože tobě se to jeví OPAČNĚ. V dovedném využívání Simpsonova paradoxu má lidstvo pradávnou praxi (samotný Simpson, podle kterého se paradox jmenuje ho „neobjevil“, pouze na něj jakožto na „všem známou věc“ upozornil v odborné literatuře). V praxi byl např. použit již v 19. století při hlasování v americké sněmovně (myslím), aby výsledek hlasování byl „v souladu s žádoucími potřebami“. A děje se to DODNES, prakticky neustále.

Takže odpověď na dotaz – pokud je dotaz NEKOREKTNÍ sám o sobě (je v něm aplikován paradox výběru, konkrétně vztahujících se kritérií), NEMŮŽEŠ čekat od statistiky OBJEKTIVNÍ odpověď. 😕

paul1

Problém je v poklesu počtu živých, resp. životaschopných spermií. Tady je přehled.
Vývoj u evropské populace:
1990 = 40 mil. spermií v 1 ml ejakuátu
2010 = 20 -„-
2015 = 15 -“-
2060 = 0 ?
zdroj – odkaz na
http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/105695464­59-dovolena-ve-dvou-dite-v-cene/

Pepa25

Proč dá někdo hvězdičku naprosto zmatelé otázce, kde tazatel náhodně spojí nějaká fakta a není schopen vysvětlit, co má z čeho vyplývat, tak to fakt nechápu ,..

aliendrone

Pepa25>>> To je triviální k pochopení. Jednoduše proto, že „se mi hodila“ k odpovědi, kterou zde více či méně již delší dobu vnucuji ostatním. Tedy aby si dokázali vysvětlit zdánlivě „nepochopitelné rozpory“ kolem nich. 🙂

Navíc – jsem snad již dost známý tím, že boduji i podle toho, jak se mi dotaz či odpověď „líbí“ nebo prostě jen pobaví. Opravdu je to pro Pepu25 NOVINKA? 😮 😉

tadeas.klime

Když dojde ke zhoršení možností rodit děti určitě není řešením udělat si 20dětí.
Ale zjednodušit tu možnost pro ostatní … Ale jak chcete např dlouhodobě zdvojnásobit stavební produkci bytů … to nejde … tj. jedinou cestou je omezovat růst poptávky … tj. bojovat s lidmi kdo za zvíšení poptávky mohou ?

Drap

Bláboly! Kdo může za zvýšení poptávky bytů? A i když ho najdeš , tak co s ním. Postupuje podle zákona.

tadeas.klime

Statky s malou elasticitou nabídky jsou byty, domy, silnice, deforestrované pole, specialisté(např doktoři) případně i státní služby atp.
Tj. byl by zákon který by přikazoval nést náklady těm jenž výrazným způsobem zvýšili poptávku na trzích s malou elasticitou nabídky a tím poškodili většinu v dlouhodobém pohledu.
Tj. pokud někdo může za pokles porodnosti o 20tis tj. za deset let to bude 200tis děti a za 100let 2mil dětí, které se tímto vlivem nenarodí.
Tj. cílem není nikoho trestat, ale snížit tlak na trzích s malou elasticitou nabídky.