Martin Tomča

Mohu si jako nezletilý vydělat podomním prodejem?

Uz kdyz jsem malej, tak bych si chtel neco vydelat. Doma ci pres rodinu to ale nejde a me napadlo, zda bych nemohl delat podomniho prodejce (nemyslim elektriku, ale nejake balene jidlo a tak). V televizi ve filmech snad kazdej videl, jak skauti prodavaji jidlo, a tak se ptam, zda bych to taky nemohl zkusit.

Nejlepší odpověď
Drap

Když se díváš na filmy, tak se dívej pozorně. Když skauti prodávají po domech sušenky, je to něco jako charita. Povolená akce kde peníze jsou předem určeny na daný účel.
Podomní prodej je ve většině měst a obcí zakázán. Pokud budeš prodávat bez živnosti, dopouštíš se nedovoleného podnikání a můžeš být trestán.

Další odpovědi
briketka10

Záleží též na Tvém věku.
Mohl bys např. za úplatu nakupovat starším
lidem. Je by tato služba potěšila a Ty by sis
něco vydělal.

Protože každý chodící člověk si sám nakoupí
a balené či nebalené jídlo si dovede vyrobit.
Potom by Tvá činnost postrádala smysl.

Lamalam

Zařid si živnostenský list, najdi obec ve které je podomní prodej povolen a pusť se do toho.

jmhad

Podle mne má dobré doporučení briketka. Podomní prodeje se dnes velmi omezují z důvodu podvodů ze strany prodejců. A u jídla jsou ještě přísné hygienické předpisy. Naopak služby v podobě pomoci něco obstarat jsou vítány.

terry

Nevíme, kolik let ti je.
Zkusit to můžeš, ale doba podomních prodejců už pominula.
Lidé je nechtějí ani vidět, natož něco kupovat.

Danina65

Jako ti přede mnou, ale musím tě pochválit, že vůbec o něčem takovém uvažuješ.Já to naposledy pamatuji u Rychlých šípů.

honza19hk

podomní prodej je ve vetšině měst a obcí zakázán, bodejť by taky ne. A jsou za to docela tučné pokuty.

A makat manuálně si ti nechce, co takhle dělat skladníka,na stavbách, nebo prodavače atd..Prostě něco co je legální.

ivzez

Nemůžeš.
Podomní prodej je v řadě obcí (ne-li ve většině) zakázán.

K výrobě (např. pečení sušenek ► když jsme u těch zahraničních skautů)
potravin bys podle mne nedokázal splnit/dodržet přísné hygienické předpisy.

Pokud bys nakupoval potraviny k jejich dalšímu prodeji, potřeboval bys živnostenské oprávnění. Cena potravin by se zvedla, takže by je pravděpodobně nikdo nechtěl.

Jedinou cestu vidím v nabídce služeb sousedům (viz odpověď Briketky).
Ale dobře si to propočti. Objedná-li si člověk nákup potravin přes internet,
pohybuje se cena za dovoz od 19 do cca 99 Kč (v některých případech
je dovoz i zdarma).

___

To, co znáš z filmů, je cílená podpora dětských organizací, školy, zájmového kroužku, apod. Lidé se mezi sebou domluví, maminky napečou sušenky, zabalí
je do krabiček a děti je chodí prodávat. (V podstatě každá rodina napečené sušenky prodá, aby pak stejné koupila od sousedů. Výtěžek jde škole, skautům, sportovnímu klubu, církevnímu společenství, …)