Avatar uživatele
Registrovaný

Podmínky darovací smlouvy na nemovitost

Dobrý den,

moje známá uzavřela se svým manželem darovací smlouvu na nemovitost, kterou chtěli darovat svému synovi, s tím, že na nemovitost se vyřídilo věcné břemeno o doživotním užívaní. Manžel časem zemřel a moje známa je v dost obtížné situaci, protože má mnoho let a dokáže se s těží postarat sama o sebe natož o nemovitost. Její syn, který majetek zdědil o ní nejeví zájem - naposledy se ukázal před rokem. Pro tuto známou by bylo nejlepší prodat nemovitost a koupit byt! Jenže otázkou je jestli to je v dané situaci vůbec možné? Součástí smlouvy je podmínka, že pokud se obdarovaný chová ke členům rodiny tak, že porušuje dobré mravy, dárci se mohou domáhat vracení majetku. Co si o tom celém myslíte? Děkuji za vaše rady.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Nejsem, právník, ale obávám se, že známá má smůlu, neužívání nemovitosti se nedá považovat ani za prohřešek proti dobrým mravům, ani za nevděk. Známá se bude muset se synem dohodnout.

V případě, že se nedohodnou a stav nemovitosti by hrozil způsobením škody známé, pak by měla syna písemně vyzvat k nápravě. Pokud by nereagoval ani na opakovanou výzvu, pak už by se dalo mluvit jak o prohřešku proti dobrým mravům, tak o nevděku (dárci hrozí nebezpečí).

Občanský zákoník dává ještě možnost žádat vrácení daru v případě, že se dárce dostane do takové nouze, že nemá ani na vlastní nutnou výživu.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Známá se bude muset se synem domluvit. Když mu navrhne, aby jí zajistil místo v domě s pečovatelskou službou, tak na tom syn jedině vydělá. S domem si potom může udělat, co mu bude libo.
V případě, že domluva možná nebude, tak bude zapotřebí darovací smlouvu nechat soudně zrušit. To znamená další zbytečné náklady a stresování pro starou paní.
Ještě je tu řešení, že by se o paní někdo z příbuzenstva staral a ona by mu péči hradila z příspěvku, který se z tohoto titulu poskytuje.
Doporučila bych Vám zajít na sociálku a zjistit si možnosti, jak by se situace dala vyřešit za současného stavu. Když nenajdete vhodné řešení, tak potom zbývají první dvě uvedené varianty.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2164
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 932
Zlatý mosoj 678
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 400

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.