roxilox

Podle jakého zákona a paragrafu se řídí pronájem obecních bytů?

Bydlím v obecním bytě a dohaduji se zda mám právo aby mě vyměnili vchodové dveře. Nastěhovala jsem se nedávno a byt byt v hrozném stavu elektrika atd… Nicméně při předání jsem na to upozornil a bylo mě řečeno, že ted s tím nic nenadělají. Ale třeba vchodové dveře jsou nakřivo netěsní, dole jsou rozklížené. Zajímá mě o který zákon a paragraf se mohu opřít. děkuji

Nejlepší odpověď
gecco

Nájmy řeší NOZ (zákon 89/2012 Sb. – https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2012-89 ), přečti si §2201 a následné…
Pak si zkontroluj, jak zní nájemní smlouva – což my nevíme…
😉
Jen – pokud se jedná o nějaké dohadování o závadách apod. – všechno řeš písemně a nech si potvrdit kopie při převzetí (ne, že bych nutně předpokládal soud – ale úředníci jsou vůči potřebám občanů vnímavější, když vědí, že tito mohou svá tvrzení a nároky prokázat)…
😉

Další odpovědi
ivzez

Nájem bytů se řídí občanským zákoníkem.

Opravy nařízením vlády č. 308/2015 Sb.
( https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2015-308 )

NV vymezuje pojmy běžná údržba a drobné opravy související s užíváním bytu.

Na základě popisu těžko říci, jestli máte nárok na výměnu dveří
(z popisu nepoznám, jestli jde o odstranitelnou závadu), snad byste
mohla mít nárok na jejich opravu.

Převzala jste byt prostřednictvím předávacího protokolu a je v něm
uveden stav dveří ke dni předání? Případně jste mohla požadovat, aby
majitel do protokolu uvedl, jak, případně do kdy závadu odstraní.

Drap

Myslím že na to neni žádný speciální zákon. Vše by mělo probíhat podle občanského zákoníku. Řešení oprav v bytě, by měla řešit nájemní smlouva a ta nemusí být u všech bytů stejná. Ve smlouvě by měl být odstavec týkající se práv a povinností smluvních stran.Zde by mělo být uvedeno i řešení oprav.