Podání trestního oznámení a jeho nezneužitelnost

Jak je těžké podat trestní oznámení a jak je zajištěna jeho nezneužitelnost? Např. Někdo si přečte můj kontroverzní názor v diskuzi pod článkem nebo mojí příhodu na blogu a její „nekonvenční řešení“, které nebylo zcela OK, ale né na tolik aby se tím policie musela zabývat, vyfotí obrazovku, a odnese to na policii a řekne, že ho to pobouřilo a že by se to mělo prošetřit a tak to „okecá“ že úplně to změnilo význam.

Nejlepší odpověď
atriplex

Trestní oznámení může podat každý, je pak jen na policii, jak takové oznámení vyhodnotí. Obecně lze konstatovat, že policie se zabývá jen skutečně závažnými skutky. Většina sporů je totiž na úrovni občanského či obchodního práva.

Osoba podávající vysvětlení je poučena o případném křivém obvinění, pomluvy a pod. Takže pokud by uvedl nepravdivé údaje, mohl by být popotahován.

Pokud jde o vaše případné kontroverzní názory v diskuzi, tak pak by se případně mohlo jednat o pomluvu, poškozování cizích práv a podobně. Osoba, která by se cítila vaším výrokem poškozena, by musela policii doložit, že na základě vašeho článku se mu stalo něco ZÁVAŽNÉHO. Nestačí obyčejné pobouření. Jako něco závažného lze považovat: rozvod, vyhození z práce, široké odsouzení celé vesnice a podobně.