Rokio

Počítá se tohle jako upřímná lítost u soudu?

Pokud něco provedu a před soudem řeknu: „Omlouvám se. Myslel jsem to dobře.“ Je toto upřímná lítost?

Nejlepší odpověď
zjentek

Počítá se jako přiznání.

Nejdříve ti však musí uvěřit úmysl. Takže třeba srazit auťákem nebezpečného recidivistu ještě automaticky neznamená, že seš hrdina a klaďas lidu. (;

Další odpovědi
Pepa25

Trestní zákoník mluví o pojmu „účinná lítost“ (§ 33 zákona 40/2009 Sb.) jako důvodu pro zánik trestní odpovědnosti u VYJMENOVANÝCH činů v situaci, kdy pachatel
"dobrovolně

  1. škodlivému následku trestného činu zamezil nebo jej napravil, nebo
  2. učinil o trestném činu oznámení v době, kdy škodlivému následku trestného činu mohlo být ještě zabráněno; oznámení je nutno učinit státnímu zástupci nebo policejnímu orgánu, voják může místo toho učinit oznámení nadřízenému."

Pak je tam ještě zpěsňující doplnění u neplacení alimentů a daní. V takové situaci není vůbec potrestán.

Jiná věc je projevení lítosti u soudu, tam je spíš přitěžující okolnost, pokud pachatel lítost neprojeví.

Kelt

Taky ti mohou říct. My vám rozumíme. S lidského hlediska s vámi souhlasíme. Ale zákon hovoří tak a tak.

Drap

Záleží na soudci, zda to bude počítat nebo ne. nelze zevšeobecňovat.

Dochy

Popravdě tohle je něco co se mi až tak úplně nelíbí. Jsou zločinci, kteří dokáží lítost zahrát kdykoli na požádání a jsou lidi, kteří budou vždycky vypadat jako sériový vrazi bez ohledu na to co skutečně cítí.

Tohle je asi čistě na úvaze soudce a asi bude brát v úvahu vystupování po celou dobu soudu a ne jen krátké 30s vystoupení.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.