Korn10

Existuje presná štatistika toho, koľko stredoškolákov v ČR pokračuje na vysokú školu?

Ahoj. Chcel by som sa opýtať či existuje presná štatistika toho, koľko stredoškolákov v ČR pokračuje na vysokú školu

Nejlepší odpověď
annas

Existuje.

"Na 26 veřejných a 32 soukromých vysokých školách v České republice v roce 2019 studovalo 289 tisíc studentů. „Za deset let ubylo na vysokých školách 100 tisíc studentů.

Uplynulý školní a akademický rok byl výrazně poznamenán opatřeními proti šíření koronaviru.

„Zákaz osobní přítomnosti na základních, středních, vyšších odborných a vysokých školách se dotkl 1,69 milionu žáků a studentů, z čehož největší část, 953 tisíc, tvořili žáci základních škol,“ upozorňuje Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu."

https://www.bu­sinessinfo.cz/clan­ky/skolstvi-statisticky-prehled/

Ještě doplním procento., jde o starší údaj, ale jen pro srovnání.

https://www.ces­kovdatech.cz/cla­nek/60-studenti-nove-generace-kdo-navstevuje-ceske-vysoke-skoly-a-co-chce-od-sveho-budouciho-zamestnani/

Další odpovědi
CTTON

25–30% je vysokoškoláků.

quizzi

Zde si to můžeš spočítat. Mně vychází, že v roce 2017 bylo na vysokých školách asi 43 % středoškoláků, co pokračovali ve studiu na vysoké škole.
http://www.vyzkum-mladez.cz/cs/sta­tistika/indika­tor/32-celkove-pocty-zaku-a-studentu

da ny

Tyto údaje ve statistikách mohou být zavádějící a nepřesné.
„Počty nově studujících a absolventů už totiž nerostou, ale klesají“
https://www.sta­tistikaamy.cz/2020/04/­01/studentu-na-vysokych-skolach-v-ceske-republice-ubyva/
Nevím, zda se VŠ zabývají tím, v kterém roce přijatý student odmaturoval!
Už rozlišovat počet studentů na české, povinné počty slovenských maturantů na českých VŠ, po rozdělení ČSFR, a další zahraniční studenty, nemusí být ve statistikách přesný.
Někteří maturanti to zkouší několik let. Nebo, po několika letech nastoupí na kombinované, prezenční či dálkové studium.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Korn10

Ahoj, nie je tých 25–30% ale z celkovej populácie? Mňa skôr zaujímalo koľko ľudí po skončení SŠ ide na VŠ. V západných krajinách sa táto štatistika pohybuje okolo 50% stredoškolákov no ale pre ČR ju nedokážem nájsť.

annas

Na VŠ se hlásí 50 % středoškoláků přímo po maturitě, ale všichni nejsou přijatí, nebo nedostudují.

da ny

Netuším, z jakého důvodu Vás taková statistika zajímá.
Je to, s některými zeměmi těžko srovnatelné.
Na státních školách v ČR je třeba vyhovět přijímacím podmínkám škol (výjimečně bez přijímacích zkoušek u škol technicky zaměřených, soukromých VŠ po zaplacení studia).
V některých zemích je přijat k VŠ každý přihlášený student (maturant), během prvního semestru je velký „odpad“. Je to „síto“ všude ve světě.

Korn10

Záujem je len čisto zo zvedavosti :) Vďaka