karbo

Plynová pistole-podmínky

Prosím o radu,i když vím že by to bylo do nějaké debaty např.pomocí emailem,skype ap.Nikde se nemůžu dopátrat v jakém případě mohu použít pl.pistoli na sebeobranu,kde se může střílet pro zábavu,z jaké vzdálenosti je obrana účinná,ale nezraní,co je nejlepší,na co si dát pozor ap.
Předem děkuji.

Nejlepší odpověď
Johny_r

Plynovou pistoli můžeš použít na sebeobranu kdykoli je to nutné. Co je to nutná obrana je otázka na delší povídání. Pro zábavu můžeš střílet taky v podstatě kdekoli, nicméně musíš dodržet podmínky bezpečné střelby – tedy nesmí hrozit zranění nebo škoda na majetku.
Taky samozřejmě nesmíš zbraň nosit viditelně na veřejnosti nebo s ní manipulovat, je-li Tvoje schopnost omezena požitím alkoholu nebo jiných drog. Zapomeň tedy na veselé silvestrovské střílení slepými náboji po prochlastaném večeru.

Co se týče účinnosti obrany plynovou pistolí, tak to velmi závisí na typu náboje, povětrnostních podmínkách, stavu pachatele apod. Obecně lze říci, že plynovka funguje na několik málo metrů (na víc než 3m už bych se nespoléhal). Pokud přemýšlíš o obraně, která nezraní, je vidět, že o tom moc nevíš a radši bych se na plynovku vykašlal. Nutná obrana může (a logicky musí) být (a to i ze zákona) tvrdší než útok. Na druhou stranu nesmí být nepřiměřená útoku. Pokud Tě přepadne někdo s nožem, nemůžeš přemýšlet, na jakou dálku a kam ho trefíš. Vytáhneš plynovku a posadíš mu jí do obličeje.

Na druhou stranu, než vyrazíš do ulic s plynovkou v kapse, je třeba si uvědomit jednu zásadní věc. V momentě, kdy ji vytáhneš musíš počítat s tím, že Tvůj protivník se bude chovat, jako bys měl ostrou zbraň. Je to důvod, proč je mnoho lidí zásadně proti nošení plynovek a upřednostňuje buď nic nebo ostrou pistoli. Pokud Tě někdo přepadne a Ty na něj vytáhneš plynovku, musíš počítat s tím, že on vytáhne ostrou a budeš to mít za sebou. A ještě policajtům řekne, že jsi přepadl Ty jeho a on se jen bránil.

Raději to tedy důkladně zvaž.

Každopádně doporučuju přečíst si zákon o zbraních (plynovka je zbraň kat. D).