Avatar uživatele
Nick42364

Platnost X neplatnost důkazů?

Dobrý den neřešte prosím proč se stal můj pracovní úraz,kdo za něj může atd. Podstata věci je taková že jsem podal žalobu na nyní už bývalého zaměstnavatele o náhradu škody která byla krácena 20% s čímž nesouhlasím. Měl jsem 22–23 pn leden až prosinec, hned další den po hospitalizaci a pracovním úrazu za mnou přijel zaměstnavatel abych jim nějak vylíčil děj,co se dělo, proč jsem neudělal toto a udělal tam to. Byl zde jeden příspěvek že takovýto dokument lze u soudu napadnout když člověk podepíše cokoliv (v souvislosti s úrazem) do 24h jako neplatné něco kvůli psychiky. Pracovní úraz 13.1.22 , datum na dokumentu (vyjádření k záznamu o úrazu ať se sepíše a můžu to podepsat) 14.1.22 , dá se to napadnout jako neplatné? Zaměstnavatel mi první vyhrožoval že mě vyhodí za hrubé porušení pracovních povinností (alkohol i drogy žádné a nikdy nebyly, brali krev v nemocnici) a pak že mi neprodlouží smlouvu což se následně stalo když to nepodepíšu. Jde mi hlavně o to že se zaměstnavatel tímto před soudem brání že jsem částečně uznal vinu a je to taktéž i jediný důkaz. Samozřejmě bych chtěl rozporovat tento důkaz i záznam o úrazu, jelikož ten dokument (ručně psané otázky a odpovědi na a4 a podpisy) sloužil pro vytvoření pro záznamu o úrazu. Šlo o velmi ošklivý úraz a bral jsem antidepresiva a další léky ovlivňující mou psychiku byl jsem i následně (14 dní) hospitalizován na psychiatrii s depresemi, neuvažoval jsem normálně, nyní pouze ambulantně. Dokument zde není potřeba vkládat jsou tam otázky a odpovědi napsané rukou a pak mistr jméno podpis a já podpis s datumy (přesně o den) .

Zajímavá 0 před 262 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Vaše otázka je velmi specifická a jasně patří do oblasti právního poradenství, což rozhodně doporučuji využít. Přesto několik obecných poznámek:

Výpovědi a svědectví podané v závažném stresu nebo pod vlivem psychotropních léků mohou být skutečně zpochybněny. To ovšem platí především tehdy, pokud je doloženo, že daný člověk byl v době podání svědectví v takovém stavu, že nebyl schopen adekvátně posoudit situaci a své výroky. Přesně to bude potřeba prokázat i v případě vašeho podpisu na dokumentu.

Dále je podstatné, jestli byl dokument podepsán pod nátlakem, jak popisujete. Pokud můžete prokázat, že vám bylo vyhrožováno následnostmi, pokud podpis odmítnete, může být tento důkaz rovněž zpochybněn.

Celkově ale platí, že jakkoli jsou vaše argumenty silné, budou muset být podpořeny důkazy a odbornými znalostmi. Vy se viděli právníka, který vám může poskytnout profesional vedení.

Mimochodem: Je důležité mít na paměti, že hrozby nebo nátlak jakéhokoli druhu (včetně hrozeb ohledně vašeho zaměstnání) jsou samy o sobě nelegální a porušení práv zaměstnanců. Pokud máte důkazy o těchto hrozbách, měli byste je rozhodně předložit svému právnímu zástupci.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
elkon

Je to zmatené, obraťte se na právníka, těžko zde radit za takových podmínek.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Filip84

Pracovní právo je až frapantně banální, teda u dělníků:

  • musí existovat pracovní smlouva s vymezením toho, jaké postavení v zaměstnání má zaměstnanec,
  • musí existovat brillantní a podrobný popis práce. V 99% případů existovat nebude, tak to u nás prostě je, a na tom se dá zaměstnavatel vždycky „udělat“ – že za ouraz odpovídá, protože zaměstnanec nebyl řádně poučen a proškolen a zainstruován,
  • musí být klasifikace práce podle třídy nebezpečnosti (zpravidla je), a na tu třídu nebezpečnosti musí být zdravotní prohlídka (zpravidla je), a na tu třídu nebezpečnosti musí zaměstnavatel poskytovat zaměstnanci adekvátní OOPP (zpravidla neposkytuje). Nelze za ně poskytnout náhradu v penězích, prostě zaměstnanec je musí vyfasovat oproti podpisu (zpravidla vyfasuje, ale zpravidla o jejich dostatečnosti lze objektivně pochybovat),
  • zaměstnavatel musí používání OOPP kontrolovat, musí o tom mít zápisy, atd. atd., protože on má (omezenou) objektivní odpovědnost, které se vyhne leda tím, že prokáže, že vynaložil veškeré možné úsilí, aby vzniku škod na zdraví a životech zaměstnanců předcházel (zpravidla neprokáže).

Až zaměstnanec postupuje v rozporu s „manuálem“, prokazatelně nepoužije OOPP, a až je prokázáno, že zaměstnanec, buďto, vědomě něco porušil, nebo si počínal nedbale, ledabyle, prostě – příklad – měl mít na tuto činnost na hnátách pracovní rukavice, pracovní rukavice vyfasoval, rukavice byly nepoškozené, zaměstnavatel kontroloval, jestli pracovníci pracovní rukavice mají na hnátách a nepoškozené, když je na nich mají mít a zaměstnanec „pod rouškou tmy“ si rukavice sundal, tak až potom se vyhne zaměstnavatel části objektivní odpovědnosti.

Velmi zjednodušeně řečeno a opravdu jenom v hrubým mustru, protože já jsem nikdy ve fabryce nedělal, a jak já funguju, nejsem s to to úplně obsáhnout a pochopit.

Nějaký cár papíru, to jsou nepodstatné věci, to jde vždycky zpochybnit. To, co popisuješ, je zmatené, zmatečné, nepodstatné, není sensus v tom se tím tady zabývat.

Najdi si dobrýho advokáta, co se věnuje pracovnímu, nebo se na to vyser – sám to nevyřešíš, prohraješ to a zaplatíš to.

Tady to není to řešit, já bych musel vidět, projít všecky papíry, včetně osobního spisu, a ani pak bych nevěděl všecko, chtělo by to kontrolu ze státního úřadu bezpečnosti práce atp., jedno s druhým. A na to nemám čas a není v tom smysl.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek