Avatar uživatele
Registrovaný

Platnost OP - záznam změny stavu

Jsem ve fázi, kdy budu podepisovat kupní smlouvu. Mám platný OP (do r.2017), ale roh je odstřihlý z důvodu změny stavu po úmrtí manžela. Nebude toto problém při právních aktech spojených s prodejem domu? Děkuji
Nebude toto problém při právních aktech

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Pokročilý

Při těchto úkonech to na závadu není, průkaz je platný. Podle zákona o občanských průkazech, § 12, odst. (4): "Oddělení vyznačené části občanského průkazu podle odstavců 1 a 3 se nepovažuje za poškození nebo zničení občanského průkazu.". Mezi důvody skončení platnosti občanského průkazu podle § 11 téhož zákona změna rodinného stavu není, mezi důvody je poškození a dále, když "občanský průkaz obsahuje neoprávněně provedené změny, nesprávné údaje, s výjimkou případů uvedených v § 12 odst. 1 a 3". Podle § 14 odst. (1) písm. c) bod 6. je ale občan povinen požádat o nový občanský průkaz do 15 dnů po obdržení úmrtního listu manžela. Na platnost kupní smlouvy však případné nedodržení vliv snad nemá.

Zdroj: portal. gov. cz/zakon/328/1999/12

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Pokud má OP odstřihlý roh, tak je ve skutečnosti neplatný!
Je možno se s ním prokázat, ale měla byste co nejdříve nechat udělat nový.
Všude kde je nutný platný doklad, tak jste vlastně bez dokladu.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2161
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 927
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 531
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.