Anikitos

Platí zákon poptávky a nabídky ve všem? Třeba i co se týče knih?

Když je zboží na trhu nedostatek, jeho ceny stoupají a lidé ochotni si za něj prřiplatit. Naopak když je zboží (velký) nadbytek, ceny jdou prudce dolů a lidé klidně můžou o dané zboží ztratit zájem.

Takže pokud je knih nadbytek, není o ně takový zájem, jako kdyby jich bylo nedostatek? (Neberu to z pohledu žánrů ani různých děl, ale knih všeobecně).
V každém městě je alespoň jedna knihovna, knihkupectví, a dokonce i v obcích jsou knihovny. Knihy jsou všude, ale čte jen velmi málo lidí…

Proto v dřívějších dobách, kdy byly knihy vzácnější, o ně byl větší zájem?
:)

Nejlepší odpověď
annas

V době minulé existovaly tzv. knižní čtvrtky, kdy se v obchodech Knihy objevily knižní novinky či jiné vydané knihy. Tehdy nebyly ppčítače, takže o knihy byl zájem. Vím, že jsem několikrát stála frontu, nebo obcházela „zastsrčené“ prodejny, zda knihu ještě mají.. Občas se zadařilo.

Myslím si, že v současnosti chodí víc lidé do knihovny, nebo se využívají čtečky, elektronické knihy.. U knihoven záleží na její velikosti, zda kupují všechny novinky, době výpujčky atd.

Za další. Lidé víc nakupuji levnější knihy v antikvariátech nebo i e-shopech. Zřejmě k nižším příjmů si někteří jedinci nemohou dovolit v knihkupecřví koupit nové knihy, které jsou mnohem dražší.

Řekla bych, že v současné době je poptávka po nových knihách nižší, zatímco v době minulé to bylo naopak.

Zřejmě se zájem o knihy zvýší, když třeba zemře některý autor, zmíní se o něm TV, uvedou inscenaci podle jeho díla, proto si diváci = čtenáři si chtějí jeho dílo připomenout a knihu zařadit do své knihovny.

Další odpovědi
Kepler

Nevím, papírovou knihu jsem neukoupil už nejmíň 20 let. Ale bývalo to tak, že cena byla pevná, udělal se jistý počet výtisků a když byl zájem velký, udělal se dotisk. Případně za pár let udělalo nové vydání. Co bylo s těmi neúspěšnými nevím, snad se doprodávaly se slevou i za cenu ztráty.

Dochy

Zájem se spíše nemění s tím zda je knih málo nebo moc. Nic takového zákon nabídky a poptávky ani neříká. Ale kdyby jich bylo málo, cena by pravděpodobně vzrůstala.
Ale u knih je to trochu specifický případ. Pokud budu potřebovat betonový potěr a ve stavebninách nebude potěr od Knaufa, vezmu od Baumitu (nebo jak se to jmenuje). Ale pokud si půjdu do knihkupectví pro Harryho Pottera a oni ho mít nebudou, nevezmu si jako náhradu knihu „Láska a Válka“.

autacek

Ano, zákon nabídky a poptávky funguke ve vše., tedy až na výjimky, kdy do toho třeba mluví stát.

Jedna věc jsou reálné výrobní náklady, druhá pak nenažranost všech kolem.

Hezky je to vidět třeva na prodeji brýlí. Výrobní cena nula nula nic, prodejní nekřesťanská.

Mimochodem, tištěné knihy v dnešní době považují mnozí za přezitek a plýtvání papírem, navíc v době sdílené ekonomiky, je vlastní knihovnička doma, u mladší generace, spíš luxus, či dekorační prvek.

aliendrone

Zákon „nabídky a poptávky“ je jen obecný, v praxi musíš zohlednit mnoho dalších faktorů. Sám nestačím zírat, jak je dnes marketing díky počítačovým analýzám a nejnovějším sociologockým poznatkům vychytaná záležitost. Už jen třeba samotná tvorba cen – OMG!

Knih je sice dost, možná i více než kdykoliv jindy, ale těch kterých za něco stojí je pořád stejně (málo). On se mění i zájem čtenáře – vezmi třeba Harryho Fotra, nevěřím, že by Rowlingová s ním měla takový úspěch třeba v roce 1970.

Dřívě byl podle mne větší zájem o knihy jednak proto, že jiná informační alternativa neexistovala a především proto, že braku nebylo tolik, jako dnes. Vydání knihy bylo nákladné a málokdo riskoval vydat „pitomost“. Dnes je to jinak – platí, že „každé zboží má svého kupce“ a náklady na tisk jsou oproti miulosti minimální, takže se považuje za „úspěch“ pokud se prodá 20% nákladu. :)

autacek

Dochy, to mi připomnělo jeden vtip.

Rómka v trafice: Dejte mi Květy.
Prodavačka: Květy nemáme, ale vemte si Ženu a život.
Rómka: Sama si vem ty lesba život.