Avatar uživatele
Zlatý

"Platí zákon o zachování hmoty? Co ale zákon spravedlnosti - také jí někde přibude a jinde ubude? uvádí Jan Sobotka

1. "Je podstatou spravedlnosti to, že každý máme jeden život, různě dlouhý a různě šťastný?"

2. Pokud na spravedlnost nevěříte, je lepší věřit ve štěstí, i když je to jen muška zlatá?

Jan Sobotka Aforismy pro ty, kdo si myslí, že jim to myslí.

______

3. Nebo jste se už smířili s tím, že je spravedlnost slepá. Nevypadá to někdy tak, že je navíc i hluchá? " Lech Przeczek

4. Myslíte, že se "stále pohádky vymýšlejí proto, aby mohla spravedlnost alespoň někdy zvítězit?" Stanislav Komenda

Bod 3. a 4. - http://www.huptych.cz/…

-----
Obrázek
https://pixabay.com/…

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Zákon "o zachování hmoty" platí. ;) Co se týká spravedlnosti a zákona - to jsou RŮZNÉ spolu často nesouvisející věci. ;)

ad 1 - Ne, dokonce nevidím ani náznak proč by mělo. :)

ad 2 - Ne že bych nevěřil na spravedlnost, jen si o ní myslím, že sama od sebe ke mne nenakráčí, pokud si ji nevynutím sám. :)

ad 3 - Spravedlnost NENÍ slepá ani hluchá, to jen lidé. (tohle hlásají poserové, kteří mají bobky ji vzít do vlastních rukou)

ad 4 - Ne že by to byl hlavní důvod, ale je to TAKÉ důvod. ;) :D :D

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Spravedlnost je pocit, stejně jako štěstí, radost a podobně. Odměna podle zásluhy, to je podle někoho spravedlnost, ale posuzujeme to podle sebe. Kdo může objektivně potvrdit, že byl spravedlivě odměněn on a ne jeho kolega, který dostal 3 x větší odměnu. Nebo zda je trest spravedlivý a podobně. Pokud bychom mohli srovnat všechny případy, které se staly a stanou za dobu historie lidstva i jeho předchůdců i potomků a mohli hodnotit spravedlnosti i nespravedlnost nějaký kladnými i zápornými hodnotami, tak bychom se mohli připutit existenci rovnováhy. Ale to nikdo nevyvrátí ani nedokáže.


Avatar uživatele
Zlatý

Takový zákon neplatí, jen zákon o zachování hmoty a energie, protože se jedno v druhé může proměňovat. Spravedlnost je jen z dalších relativních pojmů, stejně jako pravda nebo užitečnost. Takže diskutování o spravedlnosti je irelevantní a může být nekonečné. Je to ale vděčný pojem pro autory aforismů.


Avatar uživatele
Pokročilý

S pojmem "zákon spravedlnosti" jsem se dosud na rozdíl od "zákonu o zachování hmoty" nesetkal. Podle mě se dá subjektivního pocitu spravedlnosti dosáhnout v případě, že k tomu máme prostředky a schopnosti a jdeme si za tím. Na takové věci jako "boží mlýny" dávno nevěřím. Ale je možné, že se mýlím.


Avatar uživatele
Bronzový

Téma s různými obměnami už tu asi bylo mockrát a se spravedlností to vyšlo většinou bledě. Někdy to až vypadá, jakoby platil zákon antispravedlnosti. A to na obou pólech - u lumpů na vrcholu i u těch poctivých v břečce. Ale možná i v tom je určitá spravedlnost z pohledu věčnosti. U těch prvních i u těch druhých.
U průměrného jedince je ale možná spravedlnosti trochu více, než se zdá. Člověk má např. nějaké charakterové nedostatky, které nechápe, a které se přenáší na své děti a okolí. A později se mu to vrací a padá na hlavu. Zátěže rodové, i zátěže celých států a národů. Duchovní i materiální dědictví pro další generace (dluhy, vydrancované nerostné suroviny, příliš odvodněná krajina, zasolené pozemky, zdeformovaný genom zemědělských plodin a zvířat atd.)
S Keplerem tentokrát nesouhlasím, hlavně v relativitě pravdy a užitečnosti. Aliendronův podnět na potřebu si spravedlnost vybojovat stojí za přemýšlení, ale s jednou připomínkou: Setkal jsem se s člověkem, který toto dělal, ale neuvědomoval si, že věci až zas úplně nerozumí a dělá to na úkor spravedlnosti sousedů. Na druhou stranu, když viděl, že se nespravedlnost děje někomu jinému, i úplně bezbrannému, klidně mlčel.
Pohádky, ač mnohdy nedokonalé, dokládají touhu člověka po štěstí a jeho založení ve spravedlnosti a formují hlavně děti, což je dobře.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

aliendrone

EKSOT123>>> Netvrdím že jsem vrchol objektivity a nestrannosti. Zajisté i někomu "šlápnu na bebí", nicméně pokud mám na výběr být obětí nespravedlnosti NEBO si spravedlnost zjednat svým vlastním způsobem, tak upřednostním to druhé.

Stručně - raději budu sobec, než blbec. ;) :)

Avatar uživatele
Bronzový

EKSOT123

:D Jo, já jsem spíš tichý, což není úplně dobře. Nakonec se to nakupí k neúnosnosti a volím radikální řešení. Asi lepší, když člověk má žaludek se ozvat zavčas.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2824
Zlatý ivzez 1628
Zlatý standa 1257
Zlatý mosoj 748
Zlatý led 716
Zlatý Kepler 613
Zlatý JájsemRaibek 553
Zlatý marci1 541
Zlatý gecco 534
Zlatý annas 520

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.