Rokio

Platí presumpce neviny i u duševních poruch a nebezpečnosti?

Pokud se neprokáže, tzv. nediagnostikuje duševní porucha, platí, že daná osoba žádnou duševní poruchu nemá?

A co se týče nebezpečnosti a potencionální nebezpečnosti, je pravda, že aby byl někdo považován za nebezpečného, či potencionálně nebezpečného, musí nejprve spáchat trestný čin? Pokud je tedy někomu například diagnostikována třeba paranoidní schizofrenie, není ani potencionálně nebezpečný, pokud něco nespáchá a nemusí se do té doby léčit?

Nejlepší odpověď
ivzez

Nemoc ani porucha nejsou trestným činem,
proto se na ně presumpce neviny nemůže vztahovat.
___
Nepůjde-li pacient se zubním kazem (zub zatím nebolí),
k zubaři, nemůže zubař zubní kaz diagnostikovat. Znamená
to, že ten člověk zubní kaz nemá?

Nediagnostikuje-li lékař chřipku (např. kvůli tomu, že
dotyčný nešel k lékaři), znamená to, že je zdravý?

Podobně je to s duševní poruchou, nemocí i nebezpečností.

_____
Rokio,
proč před napsáním otázky aspoň trošku nepřemýšlíš? Takové
otázky (samozřejmě rozumně formulované) je potřeba
klást odborníkům. Na odpovědi nás, laiků, bys spoléhat neměl.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Není-li žalobce, není soudce.
Presumpce platí i zde, ale využije se toho, že lékař na základě příznaků doporučí-nařídí jisté opatření. Třeba hospitalizaci v léčebně. Pokud nesouhlasíš, do 7 dnů o tom rozhodne soud.

quentos

Původní otázka nedávala smysl. Presumpce = předpoklad. Presumpce čeho?