autacek

Platí nařízení o odstupu cyklistů od aut i obráceně? Tedy že se nebudou prodírat kolem aut, ať již v zácpě, či u světel?

Nejlepší odpověď
led

K otázke, platí nariadenie o dodržiavaní bezpečnej jazdy. Všetc, čo máte VP a jazdíte by ste ho mali ovládať.

Zjednodušene z pohľadu cyklistu
Vážení vodiči motorových vozidiel, nablýskaných tátošov a slonov, vykašlite sa na predpisy a myslite hlavne na bezpečnosť. Uvedomte si, že nikto (ani vy) sa nepohybuje v ideálnych priamkách, ale bočná vzdialenosť počas súbežnej jazdy vedľa seba idúcich vozidiel je premenlivá, aj keď máte subjektívny pocit, že je nemenná.
Dodržujte vzdialenosť takú, aby vaša najbližšia bočná vzdialenosť neprekročila kritickú, kolíznu vzdialenosť. Možno vás prekvapím, ale myslím tým aj vzdušnú rázovú vlnu od predbiehajúceho vozidla, ktorá dokáže cyklistom (aj motocyklistom a kolobežkárom) poriadne zamávať. Kto to zažil, najčastejšie od autobusov a TIRákov na úzkej ceste, vie, o čom je reč. A taký veterný lomcovák dokáže vrhnúť cyklistu rovno pod kolesá prichádzajúceho vozidla. Poznám z vlastnej skúsenosti a uhnúť z vozovky do strany veľakrát nebolo kam. Napríklad zo Záhoria (aj ČR) do Bratislavy je prístupová len diaľnica a úzka stará cesta, kde jazdenie na bicykli je často spojené s adrenalínom.

Dochy, vyberte si, radšej opatrne, prípadne širokým oblúkom s väčšou bočnou vzdialenosťou, obíďte cyklistu, alebo buďte pripravený na nečakanú kolíziu.

Prirodzene opatrenia pre bezpečnú jazdu platia aj pre vodičov jednostopých vozidiel, bez ohľadu na druh pohonu (motorkári, cyklisti, kolobežkári).

Další odpovědi
Ametyst

Hmmm, reciprocita by byla fajn, férová, logická a pochopitelná. Jenomže nehledej tyhle vlastnosti v zákonech. Upřímně – docela očekávám, že cyklistům budou dovolena promile, a tím se vyrobí ještě větší nenávist mezi řidiči a cyklisty.

Dochy

Tak u stojícího vozu to není předjíždění, ale objíždění.
Dál by mně zajímalo, jak to bude třeba v místech, kde mají cyklisti cyklopruh vedle pruhu pro běžnou dopravu. To jako kvůli cyklistovy v cyklopruhu bude běžný pruh zablokován?

paul1

Ve Švýcarsku jsem viděl cyklisty s takovou vlaječkou, mohla mít žerď tak cca 1m dlouhou. Měli ji upevněnou za sedadlem a byla vystrčená na tu stranu, ze které bylo možné cyklistu objíždět. Celkem se mi to líbilo.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

xiperio

Pro Paul1 No a když zavadím o tu vlaječku tak cyklista letí po hlavě. Já myslím, že především by měli být cyklisté pořádně vidět. Jak ve dne tak v noci. To je základ. A to platí i pro chodce. Žádný řidič nepojede těsně kolem něho, pokud ho včas uvidí.

Ametyst

Rozmohl se nám tu takový nešvar: cyklisti vyžadují zvlastni ohledy jako chodci. Přitom jsou stejní účastníci silničního provozu jako řidiči aut.

Dochy

led: Myslím, že jsem na cyklisty docela opatrný. Ale ve městě není zas tak neobvyklá situace že auta jedou ve 2–3 pruzích a vpravo je ještě cyklopruh. Pokud jedu v pravém, často nemusí být kam uhnout a cyklistu mohu klidně uvidět až na poslední chvíli, když jedu v koloně za dalšími auty řekněme 30 a cyklista vpravo 20. No jsme zvědav na konkrétní podobu té úpravy. Bojím se jaké perličky tam budou.

autacek

@Dochy to není objíždění, ale podjíždění a možná i nerespektování jízdy v pruzích. Paradoxně se tedy dost často stane, že se cyklista prodere kupředu a vy jej následně nebudete moci „předjet“, protože tam nebude navíc 1,5 metru.

Dochy

Pokud auta stojí, je to objíždění. Jinak pomalu jedoucí vozy může cyklista předjíždět zprava (ale… mno je to adrenalin a z velké míry na jeho triko – tedy víc než obvykle). Ta možnost je dána vyhláškou… Teda teď už vlastně zákonem.

led

Opíšem vám skutočnú príhodu, kedy všetci dodržali vyhlášku a napriek tomu to mohlo mať smrteľné následky.
Šikmo cez cestu boli pod vodorovnou úrovňou asfaltu položené staré už roky nepoužívané vlakové koľaje (uprostred mesta?!)
Cyklistovi sa počas prechádzaniu cez koľaje do nich dostalo predné koleso, následkom čoho doslova a do písmena preletel cez riaditká. Bicykel ostal v koľajách a zasahoval aj do vedľajšieho jazdného pruhu. Tým, že za ním vo vedľajšom pruhu šiel skúsený šofér s naozaj bezpečným odstupom, nemohl zastaviť, pretože by následne vznikla reťazová havária, podarilo sa mu nielenže obísť havarovaný bicykel a jazdca a okamžitou svetelnou výstrahou varoval šoférov za sebou v oboch pruhoch. Šťastie bolo, že aj cyklista sa na všetko doslova „vykašľal“ a akoby už počas pádu okamžite opúšťal cestu.
Inak bežne jazdili autá cez to miesto okolo 50km/hod. Koľko času treba na prejdenie 10m?
A teraz si predstavte, ak by ste tam boli vy na mieste toho šoféra a nemali by ste potrebný odstup. Ale nie, radšej to ani neskúšajte.